Podziel sie!

fashion_show22 maja w centrum handlowym Reduta odbędzie się akcja, której celem jest uświadomienie problemów anoreksji i bulimii. Warto przyjść i sprawdzić swoje BMI!

Anoreksja, o której coraz więcej mówią media, nadal jest problemem, który przybiera na skali. Inna nazwa tego schorzenia to jadłowstręt psychiczny. Podłoże tej śmiertelnej i wyniszczającej choroby może być różnorodne. Czasami za anoreksję odpowiada rodzina, środowisko chorego, a mówiąc ogólnie relacje interpersonalne. Zazwyczaj chorują dziewczęta i kobiety, które odczuwają nieświadomy lęk przed identyfikacją z własną płcią. Nie można genrealizować, ale często ten brak akceptacji wynika z chęci pokazania niepokoju lub negacji dotychczasowego życia. Kobiety częściej chorują, niż mężczyźni, ale trzeba mieć świadomość, że młodzi chłopcy i dorośli męźczyźni też mogą być narażeni na anoreksję. Zwykle profil psychologiczny osobnika cechuje nadwrażliwość, wysoka ambicja, bycie idealnym i dokładnym, a przez to niezauważalnym przez otoczenie. Przyczyną jadłowstrętu może być też potrzeba wewnętrznej czystości lub perfekcjonizm. Często zaczyna się niepozornym odchudzaniem i chęcią zgubienia kilku kilogramów. Później stawiane są kolejne cele i kolejne, aż do całkowitego wyniszczenia organizmu. Jadłowstręt jest zjawiskiem, które przybiera różne postaci, a czasem przekształca się w bulimię. Dla bulimii charakterystyczne są prowokowanie wymiotów, zażywanie dużych ilości środków przeczyszczających i moczopędnych oraz wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. Aktualnie można wskazać też na inny rodzaj anoreksji, której bezpośrednią przyczyną są media. W reklamach, filmach i teledyskach pojawiają się kobiety szczupłe o nienaturalnych proporcjach, co sprawia, że mamy zaburzoną wizję świata. Modelki zwykle są wyszczuplane przez fotografa, który odejmuje w programach do obróbki zdjęć centymetry tam, gdzie jest to potrzebne. Stąd w społeczeństwie tworzy się złudny obraz ciała kobiecego, a stąd już blisko do kompleksów i nadmiernego odchudzania.

Przebieg, skutki i leczenie

Najważniejszą wskazówką chorego jest to, iż za wszelką cenę ukrywa swoją chorobę. Odrzuca wszelką pomoc i sam doprowadza do skomplikowanie procesu choroby. Anorektyk wiecznie widzi się w lustrze jako zbyt grubą osobę. Nawet jeśli wszyscy dookoła dostrzegają wyjątkową szczupłość chorej, ona będzie widzieć się wciąż jako osobę otyłą. Cały sęk popadania w anoreksję polega na tym, że ma się złudne poczucie kontroli nad organizmem. Wydaje się, że można schudnąć ile się chcę, że można zmusić swój organizm do permanentnego głodu. Sztuczki po jakie sięgają anorektyczki przyprawiają o gęsią skórkę, ale nie ma się co dziwić. Są pewne typowe syndromy jadłowstrętu. Anorektyczka jest w stanie chować jedzenie i oszukiwać, że jadła. Będzie sztucznie wypełniać żołądek, aby tylko mieć kontrolę nad procesem chudnięcia. Nieleczona anoreksja prowadzi do poważnego osłabienia, a w rezultacie do wyniszczenia organizmu. Mało osób w opinii publicznej zdaje sobie z tego sprawę, że to nie jest już zwykłe odchudzanie, ale walka o życie i śmierć. Jadłowstręt jest bowiem chorobą śmiertelną. Nierzadko wyleczona anoreksja pozostawia nieodwracalne ślady w organiźmie. W ponad 75% chorzy znajdują się w przedziale wiekowym poniżej 25 roku życia.

Po czym ją rozpoznać?

Do podstawowych, książkowych objawów można zaliczyć:

 • silny lęk przed przybraniem na wadze,
 • BMI niższe niż 17,5,
 • nieprawidłowa ocena swojej wagi i wzrostu (postrzeganie się w kategoriach otyłości),
 • lekceważenie nagłego spadku wagi ciała,
 • wtórny brak miesiączki w ciągu conajmniej 3 miesięcy,
 • spożywanie posiłków w samotności,
 • gotowanie dla innych tzw. "zdrowych posiłków",
 • systematyczny, intensywny wysiłek fizyczny,
 • kłamanie o ilości zjedzonych posiłków,
 • częste rozmowy na temat kalorii, odchudzania itp.,
 • zmniejszenie wagi ciała w skali 15% w ciągu miesiąca,
 • unikanie tuczącego pożywienia,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzona samoocena.

Świetna akcja

Już 22 maja w Warszawie w Centrum Handlowym Reduta odbędzie się akcja Fashion Show przeciwko anoreksji i bulimii. Impreza odbędzie się w godzinach od 13-16. O 14.00 będzie można spotkać się z psychologiem, który zajmuje się zaburzeniami odżywiania. O 15.00 odbędzie się pokaz mody z udziałem studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oprócz tego na miejscu będzie można obliczyć wskaźnik BMI, zebrać wszelkie informacje na temat zaburzeń odżywiania i zmierzyć ciśnienie oraz wartość cukru we krwi. Warto zabrać na spotkanie swoją nastoletnią córkę, młodszą siostrę lub koleżankę, żeby uświadomić jak groźna jest anoreksja i sprawdzić, czy przypadkiem nas nie dotyka pierwsza faza tego zjawiska.

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Port Łódź zaprasza wielbicieli tradycyjnych smaków na Jarmark Produktów...
Znamy już listę wystawców, którzy pojawią się na kolejnej edycji FASHION...
Wieczór 16 kwietnia upłynął pod znakiem pokazu mody kolekcji Agnieszki...
Wczoraj wieczorem w warszawskim Hiltonie odbył się pokaz najnowszej...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...