Podziel sie!

spanie_za_kierownicaNa jednej z wrocławskich ulic zderzył się tir i dwa samochody osobowe. 2 osoby zginęły na miejscu. Do wypadku doszło, bo kierowca ciężarówki zasnął za kierownicą i niespodziewanie zjechał na przeciwległy pas ruchu.

Takie informacje słyszymy bardzo często. Nie wiadomo dlaczego kierowca zasnął, ale wiadomo, że efekt jest tragiczny. Wydawać by się mogło, że to niemożliwe. Jak można zasnąć za kierownicą! A jednak do takich zdarzeń dochodzi bardzo często i są niezwykle niebezpieczne. W ciągu każdego roku w Polsce dochodzi średnio do 650 wypadków, których powodem jest zaśnięcie za kierownicą. Senności sprzyja pora dnia. Największe ryzyko zaśnięcia zachodzi między północą, a 6.00 rano oraz w godzinach popołudniowych. Włącza się wtedy nasz zegar biologiczny, który najzwyczajniej w świecie, wprawia nas w stan senności.

Przyczyny i objawy

Oprócz zwykłego zmęczenia, przemęczenia, znużenia, ważną przyczyną mogą być leki! Z Raportu Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków przy Uniwersytecie Jagiellońskim wynika, że sprawca co 5 wypadku samochodowego w Polsce to kierowca, który zażył leki powodujące senność lub inne zaburzenia utrudniające prowadzenie pojazdu. Wiele mówi się o odczekaniu kilku dni po imprezie alkoholowej, bo alkohol u niektórych długo utrzymuje się we krwi, ale brak informacji na temat szkodliwości leków. Okazuje się, że leki o przedłużonym działaniu na noc np. na grypę lub przeziębienie, mogą wywoływać senność i osłabienie reakcji. Szczególnie niebezpieczne są leki na bezsenność, które zażywa co 5 Polak po trzydziestce przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli jest to lek z grupy benzodiazepin, to zagrożenie wzrasta. Takie leki mają bardzo długi czas działania. Inną częstą przyczyną może być niskie ciśnienie. Daje się we znaki kierowcom zwłaszcza w zimie, gdy stoimy w korkach lub mamy długą trasę do przebycia. Senność może wywołać też zbyt wysoka temperatura w aucie. Sygnały ostrzegawcze to zamykające się powieki i częste ziewanie. Jeśli nie możesz sobie przypomnieć znaku, który właśnie minęłaś lub zamyślasz się i patrzysz długo w jeden punkt, to znak, że czas na przerwę lub pobudzenie organizmu.

Sposoby na senność

Dopływ świeżego powietrza i dotlenienie mózgu poprawia naszą koncentrację, dlatego warto uchylać i otwierać okna w aucie. Wskazane są częste postoje. Nic tak nie pomaga, jak zatrzymanie się na chwilę i zrobienie kilku przysiadów. Możesz też uciąć sobie 5-minutową drzemkę w samochodzie na parkingu. Bardzo krótki i głęboki sen czasem potrafi zdziałać więcej, niż inne sposoby. Kawa i napoje energetyczne mogą pomóc, ale na wprawionych w ich piciu działają na krótko! Warto mieć pod ręką butelkę z wodą, która na chwilę nas ocuci. Dobrym sposobem jest gadatliwy pasażer, który nie pozwala ci zasnąć oraz dobra muzyka. Ciepły napój lub czekoladowy baton na parkingu może postawić na nogi najbardziej sennego kierowcę. Jeśli jednak czujesz, że nie dasz rady jechać dalej, a te sposoby rozwiążą twój problem na krótko, podjedź pod najbliższy motel lub hotel i prześpij się. Lepiej później, ale bezpieczniej dojechać do celu!

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Wrastające paznokcie (unguis incarnatus) to bardzo bolesna dolegliwość,...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.