Podziel sie!

nienawisc 510pxSkąd tyle zawiści w komentarzach w sieci? Ich ilość przeraża i daje do myślenia. Teraz to portale odpowiadają za ich wyświetlanie. Mówimy stop zawistnej mentalności!

Wystarczy otworzyć dwolony artykuł o celebrycie, filmik z nagraniem lub jakąś krótką notę w sieci, żeby natrafić na złośliwe, a często przekraczające dobre maniery komentarze zawistnych odbiorców. Nie są to zwykłe opinie, ale wyzwiska, zwroty obrażające a nawet groźby. Nienanwiść wylewa się z każdej strony i właściwie nie wiadomo co komentatorami kieruje. Gdyby zmierzyć ilość takich komentarzy, to mogłoby się okazać, że jesteśmy najbardziej sfrustrowanym społeczeństwem w Europie. Zdaniem psychologów ci, którzy decydują się na takie komentowanie kierują się zawiścią i zazdrością.

Szukajcie a znajdziecie

Ofiarami są celebryci, politycy, ale także Ci, którzy piszą, fotografują lub nagrywają. Jednym słowem wszelka działalność artystyczna i pisarska. Jedni mają silną psychikę i nie przejmują się niewybrednymi uwagami, inni budują swoją siłę na takich komentarzach, a jeszcze inni przeżywają, stresują się a czasem nawet popełniają samobójstwo (przykładów można szukać np. wśród gimnazjalistów, którzy niepodziewanie znaleźli się w centrum uwagi Internautów). Czytam jeden z artykułów na wroclaw.gazeta.pl, który dotyczy, owszem wywołującego silne emocje, zdarzenia. Chodzi o kawał jaki postanowiono zgotować lokalnej prasie wysyłając tajemniczego mejla o pobycie znanej gwizady polskiego pochodzenia. Podstawiony człowiek udawał gwiazdę za 10 tys zł. Dziennikarze się nabrali. Materiał jak materiał, samo zdarzenie jak zdarzenie - moim zdaniem nawet nie warte komentowania. Jednak komentarze pod tym artykułem są bardzo zastanawiające. Padają nazwiska dziennikarzy i prześmiewcze uwagi: (musimy je zacytować, żeby pokazać skalę zjawiska)
"Pani Dzikowska dała się zrobić w jajo i poleciała "celebrytę" oglądać a tu lipa. Orest Lenczyk nazywał takich ludzi nocnikarzami."
"Redaktor CHRZAN sie nabil w butelke a teraz ma pretensje..."
"Dziennikarka ma jakieś problemy ze sobą, że tak odreagowuje?"
"Doskonałe !!! Frajerstwo chciało się załapać na wierszóweczkę i okazało się że nici z tego!!! A niech się wkurzają "dziennikarze"."
"Dała się pani wkręcić , to teraz żal du..pę ściska? Daleko z redakcji paniusia nie miała, to nie ma się o co dąsać!"

Kilka uwag wyjaśnienia

Rozumiem, że cała sytuacja może wzbudzać kontrowersje. Artykuł napisany jest z małym dystansem do całej sytuacji, ale... Po pierwsze, zawód dziennikarza to nie jest taki prestiż jak mogłoby się wydawać. Dziennikarz prasowy nie zarabia kokosów. Często pracuje w oparciu o wierszówkę i nie przypomina ona nawet pensji minimalnej. Po drugie, w redakcjach gazet codziennych nierzadko pisze się w ogromnym tempie, niemal na czas. Stąd liczne literówki i błędy, które powinien poprawiać dział korekty. Jednak osoby pracujące w tym dziale wcale nie mają zbyt dużo czasu, żeby dokładnie je sprawdzić. Często dziennikarz pisze nie tylko o tym na czym się teoretycznie zna, ale niemal o wszystkim. Dla przykładu w jednej z popularnych gazet codziennych pisałam materiały o zatruciach, sanepidzie, wypadkach samochodowych, problemach z oświatą etc., i to wszystko jednego dnia. Do tego dorzucano mi wystawy plastyczne, o których nie miałam pojęcia. Zadanie trzeba było wykonać i artykuł oddać do określonej godziny. Po trzecie, czas jest elementem skończonym. Jeśli dziennikarz zarezerwował sobie godzinę na taką wizytę "gwiazdy", to nie wykonał innego materiału, być może bardzo ważnego dla lokalnej społeczności. Wchodzi więc w grę etyka zawodowa, ale też życiowa kwestia przetrwania. Dziennikarz też człowiek i jeść oraz czynsz opłacić musi. I wreszcie kluczowa sprawa: ludzie piszą to, co inni ludzie czytają. Jeśli zatem ktoś ma pretensje o papkę medialną i brak rzetelnych treści, to niech sam sobie odpowie na pytanie gdzie wchodzi i co czyta. Dyskusji nie podlega brak rzetelnego sprawdzenia informacji, ale to nie oznacza, że należy na kimś "wieszać psy".

Mówimy stop

Takiej mentalności polskich odbiorców mówimy kategoryczne nie! Dlatego osoby, które chcą komentować w sposób wulgarny, złośliwy i sprzeczny z zasadami kultury i prawa, zapraszamy na inne portale. U nas mile widziane są rzetelne uwagi, uczciwe komentarze i wypowiedzi, które nie krzywdzą innych. Zawsze konstruktywna krytyka jest mile widziana, ale należy ją odróżnić od chamstwa. Dlatego jeśli komentujesz w inny sposób, musisz się liczyć z zablokowaniem takiego komentarza. My zawiści i nienawiści mówimy nie, nawet jeśli mamy na tym stracić.

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Reebok Classics prezentuje długo oczekiwaną kampanię REETHYM OF...
Pokaz mody polskich projektantów, konkurs dla młodych adeptów mody,...
Często obdarowujesz innych kwiatami, a może robisz to niewłaściwie?...
Kolekcja wiosna - lato 2014 jest różnorodna kolorystycznie. Absolutnym...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...