Podziel sie!

AdobeStock 80510695_copyBrak czasu, brak porozumienia, brak rozmowy - czyli co zabija związki w każdym wieku?

Zastanawiasz się co robisz nie tak, że Twój związek się nie klei, a może rozkminiasz co zrobić, żeby nowa relacja się udała? Ten artykuł jest dla Ciebie! Zanim stracisz kogoś bardzo ważnego, przeczytaj jaki jest główny winowajca. 

Wbrew powszechnym opiniom to nie zdrady i tzw. różowe okulary na początku znajomości odpowiadają za dynamiczne rozpady związków, ale brak komunikacji i szczerości. Poniżej kilka wskazówek jak usprawnić komunikację w relacji?

1. Po pierwsze, weź pod uwagę, że związek to relacja między dwojgiem ludzi z różnych światów, inaczej wychowanych i z innymi tradycjami komunikacyjnymi. Sama świadomość, że ktoś ma inne wzorce zachowania czy sposoby komunikacji to jednak za mało. Trzeba umieć się otworzyć na fakt, że nasz sposób komunikacji nie jest jedynym najlepszym i wzorowym. Nakładają się na to aspekty socjologiczne i wyobrażenia o tym jak powinien wyglądać dobry związek. Warto obserwować rodzinę swojej drugiej połowy, żeby lepiej je zrozumieć. Jeśli np. ojciec Twojego partnera jest dominujący, a matka uległa - jest duża szansa, że Twój partner będzie oczekiwał takiej uległości. Jeśli Twoja ukochana ma matkę, która rządzi mężem, możesz się spodziewać, że będzie oczekiwała, że Ty się dostosujesz do takiego modelu. To tylko jeden z licznych przykładów, ale może dotyczyć wielu sfer np. podejmowania decyzji, chwalenia, wykonywania obowiązków domowych itp. Warto się przyjrzeć i już na początku komunikować, że masz zupełnie inne wzorce i wyobrażenia.

2. Zawsze znajduj czas na komunikację, ale pamiętaj, że komunikacja jest procesem dwustronnym. Jeśli jedna osoba cały czas wchodzi w rolę nadawcy, to nigdy się nie dowie co myśli druga strona. Nigdy nie dotrze do tego jakie są jej odczucia, opinie czy poglądy na dany temat. Daj się wypowiedzieć drugiej stronie. Naucz się słuchać z uwagą. Lepiej przeznaczyć mniej czasu na rozmowę, ale skupić się tylko na niej w 100 procentach. 

3. Parafrazuj, czyli powtarzaj komunikat nadawcy własnymi słowami.

Zaczynamy np. od słów

- Czy dobrze zrozumiałam ,że...

- Czy sadzisz ,że...

- Powiedziałeś że...

W parafrazie nie wolno oceniać, krytykować, radzić, chwalić, perswadować, karać itp. 

Parafraza pomaga uzyskać porozumienie i upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy drugą stronę.

4. Zadawaj pytania otwarte. Pytania otwarte zdecydowanie bardziej pomagają zrozumieć drugą stronę. Pytania otwarte są remedium na domysły z obu stron, a te jak wiemy prowadzą do konfliktów i pomyłek. 

5. Sięgaj po klaryfikacje. Klaryfikacja to prośba o rozwinięcie jakiejś myśli, która jest dla nas nie do końca jasna, o wyjaśnienie niezrozumiałych dla nas treści, np. poprzez podanie konkretnych przykładów. 

6. Nastaw się na cierpliwość i uważność. Z tym mamy największy problem. Rozprasza nas smartfon, który co chwila daje nam sygnały o nowych wiadomościach od tysiąca znajomych. Odłóż telefon i poproś o to Twojego partnera. Lepiej porozmawiać krócej, ale z pełnym zaangażowaniem, niż długo, ale bez skupienia i zaangażowania.

7. Pamiętaj, że nie każdy jest słuchowcem. Wiele osób to wzrokowcy lub kinestetycy i w procesie komunikacji warto to uszanować. Możesz coś narysować w trakcie rozmowy lub pokazać na tablecie. Wzrokowiec lepiej przyswoi taką informację. Otworzy się na proces komunikacji z Tobą. 

Większość osób doszukuje się rozpadu związków w drugiej stronie, jej rodzinie, jej otoczeniu lub trzeciej stronie, ktora nie wiadomo skąd wdarła się w nasz związek. Tymczasem do zdrad i rozpadów relacji nie dochodzi bez powodu. Niestety krytyczne spojrzenie na siebie wymaga dużej dojrzałości i przyznania się przed samym sobą i innymi, że też odpowiadamy za to co się stało.

Tu mała przestroga, jeśli Twój związek się rozpadł i całą odpowiedzialność przerzucasz na drugą stronę, to wiedz, że jest duża szansa, że w kolejnym związku poniesiesz porażkę. Trzeba nauczyć się wyciągać wnioski, zanim wejdzie się w nową relację.

DSD

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Mówi się, że tradycja to rzecz święta i każdy musi zjeść przynajmniej...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...