Podziel sie!

dziecko_i_plaza
Maluch na kocyku może być prawdziwym utrapieniem. Dlatego już dziś zaplanuj mu czas, tak by nie marudził.

My - dorośli na co dzień przepracowani chętnie spędzilibyśmy wakacje leżąc na plaży "plackiem". W końcu przez cały rok marzymy o urlopie. Dzieci zwykle są przyzwyczajone w przedszkolach i szkołach do aktywnie i atrakcyjnie zaplanowanego czasu, dlatego nawet 15 minut leżenia na kocu może być dla nich prawdziwą udręką. Przygotowaliśmy kilka wariantów awaryjnych na plażę dla całej rodziny.

Klasyczna kometka

To znana od bardzo dawna, bo od 618 roku, gra zwana inaczej badmintonem. Kometka pozwoli ci złapać opaleniznę w ruchu, a twój maluch nie będzie się nudził. Najlepiej zorganizuj rodzinny turniej z atrakcyjną wygraną. Mogą to być popołudniowe lody lub rejs statkiem. Wytłumacz najmłodszym uczestnikom gry zasady i zmieniaj się w grze z mężem. To pozwoli każdemu z was na chwilę relaksu.

Niezastąpione ringo

To żadna nowość, bo w ringo mogła grać twoja babka. Spotyka się warianty gumowe lub plastikowe. Z doświadczenia polecam gumowe krążki bo są bardziej odporne na silnepodmuchy wiatru. Tu zabaw jest tak wiele, ile wyobraźnia stworzy. Można rzucać do celu, np. trafiać na wbite w piach patyki. Możesz też wziąć udział w najbardziej emocjonującym rodzinnym turnieju w dal. Tu zasady są jasne: kto rzuci najdalej, ten wygrywa. Prawdziwą frajdą może okazać się żonglowanie, ale do tego potrzebujesz minimum dwa krążki. Przy większej grupie na plaży proponujemy turniej przez siatkę. Zasady gry podobne są jak w siatkówce, tyle, że zamiast odbijania łapiesz ringo i odrzucasz.

Romantyczny i praktyczny latawiec

Puszczanie latawca to nie tylko wielka frajda rodzinna, ale też mądra nauka. Dziecko uczy się jak ustawić latawiec, jak sprawdzić skąd wieje wiatr i jak umiejętnie wykorzystać jego siłę. W pudełku znajdziesz instrukcję. Jeśli dziecko jest zbyt małe, żeby przeczytać, pomóż mu odczytać i pokaż za pierwszym razem jak właściwie się bawić. Ważne jest, żebyś powiedziała dziecku o przeszkadzaniu innym na plaży. Znajdź taką przestrzeń na plaży, gdzie nauka puszczania latawcanikomu nie będzie przeszkadzać.

Piraci z Karaibów

To jedna z najstarszych form zabawy na plaży, choć nazwa jaką jej nadałam sięga współczesności. Cała zabawa polega na szukaniu przy brzegu skarbów: muszli, kamyczków, piórek, bursztynów. Naucz malucha, by wkładał wszystkie znalezione okazy do wiaderka. Zanim jednak wyruszycie na poszukiwanie skarbów, określ zasady. Wytłumacz co zbieracie, a czego nie wolno brać do ręki. Jak już dziecko zbierze "łupy" niech zorganizuje wystawę lub mały sklepik na kocu. Przy okazji wytłumacz dziecku co to są muszle i pokaż, że zebrane okazy zmieniają kolor, gdy wyschną.

Rodzinne kalambury

To zabawa przeznaczona raczej dla starszych dzieci i świetna frajda dla rodziców. Turniej można podzielić standardowo na pokazywanie i rysowanie, ale na piasku. Hasła możecie wymyślać na miejscu lub przygotować karty do losowania przed wyjściem na plażę. Punktami mogą być kamyki w specjalnie oznaczonych miejscach, a nagrodą wszystko, co tylko wymyślisz.

Bob Budowniczy

W zależności od wieku i fantazji dziecka, możecie budować z piasku różne formy: od figur, muszli, rybek, po bardzo skomplikowane i duże zamki. Wyznacz dziecku rolę i funkcję - niech poczuje, że od niego zależy czy budowa się powiedzie, czy nie. Pamiętaj, że samą piaskową budowlę można ozdonić piórkami, muszlami, kamyczkami i patykami. Możecie też zrobić palmy z patyków i wodorostów. Na wielki finał zaplanujcie kąpiel w morskiej wodzie, bo takie budowanie nieźle was wybrudzi.

Cafe plaża

Masz dość biegania za szkrabem po całej plaży? - Ta zabawa będzie idealna! Przygotuj plastikowe talerze i sztućce i do dzieła! Pączki, torty, lody i babeczki z piachu, podane w sosie z muszli lub w sałatce z wodorostów, to idealny pomysł na zatrzymanie dziecka na kocu. Możecie zamawiać coraz to nowe dania i płacić kamyczkami. Gdy maluch uzbiera odpowiednią ilość kamyków, to zaproponujcie, żeby wybrał coś pysznego na obiad lub deser.

Przed snem

Jeśli chcesz, by maluch uciął sobie drzemkę, przygotuj namiot, który ochroni go przed słońcem. Połóż dziecko w zacienionym miejscu i poproś, by obserwowało chmurki. Zgadujcie razem kształty chmur. Poproś też by przyłożyło ucho do koca i nasłuchiwało dźwięków z plaży. Wyklepuj ręką różne dźwięki na piachu, a maluch niech zgaduje co to może być. Rysuj literki palcem na plecach dziecka, a ono niech zgadaju jaka to literka. Sześciolatek może odgadywać całe wyrazy. Takie zabawy rozbudzają wyobraźnię, ale też wyciszają i skłaniają do snu.

Teraz już wiesz jak przygotować maluchowi czas na plaży, a to tylko niektóre sposoby, by zająć dziecku czas. Właściwie takich zabaw, które można na żywo wymyślać na plaży jest wiele, wszystko zależy od wyobraźni dzieci i rodziców.

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Zegarek i odtwarzacz muzyki w jednym? Od dziś to możliwe. iPod Nano 6G...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...