Podziel sie!

bezpieczne_plywanieWiele z nas spędzi wakacje nad wodą. Zachowaj szczególne środki ostrożności, aby tobie i twoim bliskim nic się nie stało!

Co roku wakacje wiążą się z informacjami podawanymi w mediach o osobach, które utonęły. Z pozoru wydaje się, że tobie to nie grozi, a jednak lepiej korzystaj z wodnych akwenów z głową! Po pierwsze, nigdy nie wskakuj do wody, gdy twoje ciało jest mocno nagrzane. Twój organizm może różnie zareagować na różnicę temperatur, a stąd już krok do tragedii. Po drugie, korzystaj ze strzeżonych kąpielisk i zwracaj uwagę na flagi, jakie wywieszają ratownicy. Przy większych falach i podmuchach wiatru woda bywa bardziej niebezpieczna, niż ci się wydaje. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu! Bez względu na to czy chcesz pływać sama, czy na sprzęcie wodnym, po alkoholu nie decyduj się na atrakcje wodne! Co roku najwięcej wodnych wypadków i utopień wynika właśnie z pływania po pijaku. Obserwuj pogodę. Pogoda bywa bardzo zmienna, a nie chcesz chyba znaleźć się na środku tafli wodnej w czasie porwistego wiatru lub burzy. Jeśli pływasz na żaglówkach i łódkach, musisz pamiętać o uważnym nasłuchiwaniu komunikatów pogodowych. Bądź ostrożna przy wyborze kąpieliska. Wybieraj tylko te, które mają pozytywną opinię sanepidu. Na kąpieliskach niedozwolonych możesz złapać różne infekcje, a przy tym niebezpieczne choroby skóry. Na basenach pamiętaj też o klapkach! Rożnie może się skończyć stąpanie na bosaka tam i z powrotem! Unikaj skoków do wody, gdy nie wiesz co jest pod wodą. Takie atrakcje zostaw sobie tylko do parków wodnych lub kąpielisk ze skoczniami wodnymi, gdzie masz pewność, że nie skończy się to tragicznie.

Dziecko w wodzie

Ważne jest, aby od małego uczyć bezpiecznego korzystania z wodnych przyjemności. Oswajaj dziecko z wodą, ale pilnuj!!! Wielu rodziców zapomina o swoich pociechach na plaży, a później wpadają w panikę, gdy nie mogą ich znaleźć. Dziecko nie powinno się oddalać od koca, a gdy jest w wodzie powinno być z dorosłym lub obserwowane przez dorosłego. Warto założyć charakterystyczną chustkę na głowę lub szyję, tak aby łatwiej dostrzec swoją pociechę. Stopniowo wchodź do zimnych akwenów z dzieckiem, tak by oswoiło się z temperaturą wody. Zadbaj o naukę pływania, ale nie wymuszaj nic na siłę. Zwróć uwagę na zabawy wodne z innymi dziećmi. Często dla wygłupu dzieci wrzucają się do wody i próbują podtopić koleżankę, czy kolegę, a to może być niezwykle niebezpieczne. Pilnuj czasu, jaki twój maluch spędza w wodzie. Za długie przebywanie w lodowatej wodzie, może skutkować co najmniej przeziębieniem. Wytłumacz dziecku jak daleko może wejść do wody i pilnuj, żeby nie przekroczyło dozwolonej granicy. Pamiętaj, że przy podmuchach wiatru materac z dzieckiem może niespodziewanie szybko znaleźć się daleko od brzegu. Smaruj dziecko po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli emulsja jest wodoodporna! Letnia ochłoda w akwenach jest niezwykle przyjemna, ale trzeba korzystać z jej uroków z głową.

Ogólne zasady

Strzeżone kąpieliska i pływalnie mają obowiązek wyznaczyć bojami miejsca do pływania dla maluchów i dla dorosłych. Strefa dla umiejących pływać oznaczana jest z reguły czerwonymi bojami. Ci, którzy nie posiedli tej wodnej umiejętności, powinni zażywać kąpieli tylko do miejsca, gdzie znajdują się żółte boje. Brodzik dla dzieci przeważnie wyznaczony jest białym kolorem i zawiera siątkę odgradzającą, która sięga dna. Aby uzyskać informację o tym, czy można w danym dniu pływać, popatrz na wywieszoną przez ratowników flagę. Flaga biała oznacza przyzwolenie na kąpiel. Flaga czerwona to kategoryczny zakaz kąpieli, co nie oznacza, że nie możesz chodzić brzegiem wody. Jeśli nie zauważyłaś żadnej flagi na plaży lub kąpielisku, to znaczy, że jesteś w miejscu niestrzeżonym. Gdy widzisz kogoś topiącego się, a nie umiesz pływać, poinformuj ratowników na plaży. W miejscach niestrzeżonych najlepiej zadzownić po WOPR 601 100 100 lub zadzwonić pod numer  112. Tylko szybka reakcja ze strony otoczenia i wykwalifikowanych ratowników może pomóc.

Koła i materace

Nawet jeśli wyposażyłaś dziecko w koło dmuchane, miej je na oku. Dmuchane zabawki to żadna gwarancja, że twoja pociecha jest w pełni bezpieczna. Szczególnie uważaj na materace, ponieważ bardzo szybko wir wodny przesuwa je w stronę głębin morza. Czasami dziecko nie jest w stanie zauważyć jak daleko znajduje się od brzegu, a później ma kłopot z powrotem na brzeg. Lepiej zaopatrz malucha w coś, co przypomina wiosło i strzeż pilnie jak daleko wypływa na materacu. Gdy zauważysz coś podejrzanego, reaguj. Uważaj też na poparzenia. Gdy dziecko znajduje się przy brzegu, to promienie słoneczne odbijają się od wody i są mocniejsze. W ten sposób łatwo o poparzenie słoneczne. Poparzenia słoneczne u dziecka są dużo bardziej niebezpieczne, niż u dorosłych. Pamiętaj, że pięciokrotne poparzenie zwiększa ryzyko raka skóry aż dwukrotnie!

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Mała dama marzy o dwóch rzeczach – pięknej biżuterii i o tym, żeby być...
Bikini, klasyczny dwuczęściowy a może jednoczęściowy? Wybór jest trudny,...
Strój kąpielowy w każdym letnim sezonie należy do must have. Jakie stroje...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...