Podziel sie!

Coco Chanel19 sierpnia 1883 roku w miejscowości Saumur urodziła się Gabrielle Bonheur Chanel. Wydawało się, że przyszłość córki pielęgniarki i ubogiego handlarza jest przesądzona - powieli ich ścieżkę. Na szczęście Gabrielle od dziecka była niepokorna i ciekawa świata, co zaowocowało ogromną karierą i niewątpliwie największym wkładem w dorobek światowej mody.

Historia wielkiej projektantki zaczyna się od osobistej tragedii małej dziewczynki - śmierci matki. Wychowanie i utrzymanie piątki dzieci okazało się dla Alberta Chanel za dużym wyzwaniem. Gabrielle wraz z siostrami została oddana do sierocińca kierowanego przez siostry zakonne. To właśnie tam Coco nauczyła się szyć, co pozwoliło jej w następstwie podjąć pracę w salonie krawieckim. Szybko okazało się, że nanoszenie poprawek i reperowanie ubrań to za mało, aby móc żyć na wysokim poziomie. Wraz z siostrą w 1905 roku rozpoczęła występować jako artystka zabawiająca bywalców „La Rotonde" tańcem i śpiewem. Tam poznała Etienne Balsana zamożnego francuskiego oficera, z którym później związała się, a także tam zdobyła swój pseudonim, początkowo ironiczny i prześmiewczy, wywodzący się od refrenu popisowego utworu sióstr Chanel „Kto widział Coco w Trocadero?". Pierwszy związek Gabrielle odcisnął piętno na jej życiu: z Etienne Balsanem zaszła w ciążę, której nieprawidłowe usunięcie stało się przyczyną jej późniejszej bezpłodności. Podobnie tragiczny obrót obrała jej pierwsza, poważna miłość do Arthura Capel. To właśnie angielski sportowiec wsparł finansowo Coco i otworzyła swój pierwszy salon z kapeluszami, zginął w wypadku samochodowym. Związek z Balsanem zaowocował fascynacją męskimi ubraniami, a pomoc Capela pozwoliła na powstanie butiku z odzieżą, a następnie domu mody.

W między czasie powstawały kultowe projekty, o których uniwersalności świadczyć może wykorzystywanie do dziś fasonów Coco przez wielkie marki, jak i sklepy sieciowe. Mowa tu m.in. o legendarnej małej czarnej nazwanej „Fordem sukienek", szmizjerce, prostych spódnicach za kolano łączonych z marynarką bez kołnierzy, szerokich i długich do ziemi spodniach. Nie wspominając już o rewolucji, jaką przeprowadziła wraz z pierwszą kolekcją we francuskiej modzie zdominowanej sztywnymi gorsetami, barokowymi sukniami i ciężkimi od ilości dodatków kapeluszy. Garderobę Francuzek zastąpiła prostymi sukienkami, które pozwalały im się swobodnie poruszać i oddychać, a ozdabiała je prostymi kapeluszami i plastikową biżuterią imitującą perły. Jej ubrania mogły nosić zarówno bogate jak i mniej zamożne kobiety, wyzwolone i pełne seksapilu jak i te wolące dystyngowaną klasykę, czego przykładem mogą być Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i Grace Kelly. Każda z nich nosiła kreacje Chanel.

Łączenie luksusowych kamieni z perłami z plastiku, pierwsza kolekcja sportowa unisex, przełomowe stroje kąpielowe, pikowane torebki na długim pasku (które swoją reinkarnację przeżywają już od kilku sezonów), białe balerinki z czarnym noskiem, kolorowe lamówki wykańczające żakiety, kultowe perfumy Chanel Nr 5 - to kultowe znaki mody Chanel. Historia nazwy najsłynniejszych na świecie perfum jest dość prozaiczna - zatrudniony do stworzenia zapachu perfumiarz dostarczył Gabrielle wiele próbek, a ta spośród nich wybrała fiolkę opatrzoną numerem 5 i tak zostało Chanel Nr 5. Długo można by mówić o wkładzie Coco w światową modę. Projektantka spełniając się zawodowo współpracując m.in. z paryskim teatrem, tworząc kostiumy (w jednej ze sztuk współpracowała z samym Picasso, który był odpowiedzialny za scenografię) prowadziła bogate życie towarzyskie. Mimo słynnych romansów w tym z oficerem SS Hansem Guntherem von Dincklage podczas II wojny światowej (przestała być akceptowana w Paryżu, osobowości francuskie za związanie się z okupantem skazały ją na towarzyską banicję), Paulem Iribe'm francuskim projektantem, czy księciem Dymitrem Romanowem, pozostała samotna, aż do swojej śmierci. Ciekawą opowieścią życia projektantki jest film, w którym zagrała Audrey Tautou o tytule w oryginale brzmiącym „Coco avant Chanel" czyli Coco przed Chanel.

Julia Daćko

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Gumowe japonki na lekkiej piance to produkt niezbędny każdego lata....
Przeszłam się kilka dni temu po jednej z galerii i to co zobaczyłam...
Baletki, zwane też balerinami mają tyle samo fanek, co szpilki. Od kilku...
Pokaz mody polskich projektantów, konkurs dla młodych adeptów mody,...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...