Podziel sie!

humanista 510xOstatnie raporty z rynku pracy nie wyglądają najlepiej. W najgorszej sytuacji są humaniści ze szczególnym naciskiem na nauki społeczne. Dlaczego?

Analizy z Urzędów Pracy są zatrważające. Wciąż przyrasta poziom bezrobocia. W najgorszej sytuacji są absolwenci dziennych studiów wyższych. Mają dyplomy, czasem nawet kilka, ale zero doświadczenia w pracy. Jeśli w trakcie studiów nie zdobywali żadnych sensownych doświadczeń zawodowych, skazani są na żmudne poszukiwania pracy i to w zawodach dalekich od ich ambicji oraz wyuczonych zawodów. Nie mówiąc już o marzeniach finansowych. Abiturienci studiów technicznych i ścisłych, wbrew powszechnej opinii, też nie są w idealnej sytuacji. Często brak nowoczesnych laboratoriów i wiedza jaką zdobyli na studiach dalece odbiega od nowoczesnych technologii stosowanych w praktyce. Jednak wystarczy im licencjat, aby mogli zarabiać 3-5 tysięcy na starcie. Z dużo gorszej pozycji startują humaniści. Po pierwsze, dlatego, że jest ich dużo. Po drugie, dlatego, że panuje powszechna opinia, że każdy może zostać humanistą. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

Krótka historia zawodu dziennikarza

Dziennikarz - kiedyś szanowany ekspert, który brylował w świecie języka, poczucia humoru i elokwencji. Dziś większość absolwentów dziennikarstwa lub filologii polskiej ma problem ze skleceniem poprawnego tekstu prasowego. Świat Internetu sprawił, że właściwie każdy czuje się dziennikarzem. Stąd większość redakcji korzysta wyłącznie z usług tanich studentów, praktykantów i stażystów. Jakość prasy drukowanej i różnego rodzaju tekstów internetowych systematycznie spada. Ceni się bylejakość, krzykliwe nagłówki i brak logicznego myślenia. Do lamusa odeszła kompozycja tekstu i wszelkie zasady pisowni. Co drugi student uważa się za eksperta public relations, komunikacji lub social mediów. Stąd rynek tego typu usług traci na wartości. Wszystko staje się oklepane, bez pomysłu, byle jakie i oparte na ogłupiającyh obrazkach, które nie wymagają żadnego wysiłku intelektualnego.

Zawód: Politolog

W 2002 roku ilość osób startujących na ten kierunek była zatrważająca. Spora część osób nie miała szans dostać się na studia dzienne i zaoczne. Wielu z nich studiowało wymarzony kierunek na prywatnych uczelniach za bajońskie pieniądze. Dziś ci sami ludzie dowiadują się niemal raz w tygodniu, że politolog to najgorszy zawód. Z perspektywy rynku pracy, politologów pozostających trwale bez pracy jest najwięcej i mają największą trudność w znalezieniu odpowiedniego stanowiska dla siebie. Nagonka, jaką prowadzą media w kwestii nauk społecznych, jest tak silna, że można by podejrzewać, iż stoi za tym jakieś lobby. Tymczasem ja, jak dziś widzę ulotkę uczelni wyższych z propozycjami pracy po tym zawodzie. Wśród licznych ofert były stanowiska dziennikarskie, specjalisty ds. komunikacji, pracownika różnej maści urzędów i ambasad, doradcy ds. kampanii wyborczej itd. Lista była bardzo długa. Począwszy od stanowisk unijnych, a skończywszy na pociągających stanowiskach eksperckich i doradczych. Po studiach każdy politolog, nawet pasjonata, spotyka się z szarą rzeczywistością.

Ciekawe jest jednak to, że nikt nie mówi o ogromnej ilości absolwentów zarządzania i marketingu, którym pozostało zarządzać swoim bezrobociem. Media milczą o pedagogach, których mamy w stosunku do ilości dzieci i młodzieży o wiele za dużo. Ani słowa o filologach, filozofach i absolwentach fizjoterapii, których z roku na rok przybywa, a rynek pracy nie ma dla nich miejsca. Wiele osób po stosunkach międzynarodowych nosi torby pasażerów na lotniskach lub parzy kawę w miejscach, gdzie wymagana jest znajomość kilku języków obcych. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, czy też popularnego PR-u też mają poważne kłopoty ze znalezieniem pracy w zawodzie. Można by tak wymieniać bez końca. Właściwie jedyni szczęśliwcy to: informatycy, fizycy i matematycy, choć i wśród tych zawodów pewnie znaleźlibyśmy wielu poszukujących pracy.

Studia politologiczne są niezwykle ciekawe. Wiele przedmiotów takich jak negocjacje, marketing polityczny, komunikacja, socjotechnika przydaje się w różnych zawodach i różnych sytuacjach życiowych. Tajniki władzy i rządzenia oraz teoria organizacji i zarządzania, czy nawet historia myśli politycznej to przedmioty, które uczą każdego młodego człowieka myślenia, obserwacji i stosunków międzyludzkich. Zdolności interpersonalne mogą się okazać w każdej pracy o wiele ważniejsze, o czym wiele osób  zapomina.

Co robić?

Po pierwsze, nie słuchać opinii mediów ani statystyk i nie załamywać rąk. Trzeba zakasać rękawy i zdobywać doświadczenie zawodowe. W trakcie 5 lat studiów warto postawić na bezpłatne praktyki, staże, wolontariaty i skupić się na zdobywaniu doświadczenia zawodowego. To jest najważniejsze! Jeśli zaczniesz wcześnie, możesz naprawdę zdobywać szczyty po skończeniu studiów. Korzystaj z różnego rodzaju szkoleń i możliwości praktykowania zawodu, w którym chciałbyś pozostać. Jeśli kręci cię gastronomia, zacznij od kelnerowania, a po skończeniu studiów, będziesz mogła zostać managerem sieci restauracji. Jeśli interesuje cię handel, zajmij się sprzedażą i pnij się do góry. Jeśli lubisz negocjacje, zostań handlowcem w dużej lub małej firmie i zacznij od podstaw. Po 5 latach studiów i 5 latach praktyk, zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę marzeń. I najważniejsze: nie przestawaj marzyć! Marzenia są od tego, żeby dążyć małymi krokami do realizacji.

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Mascara, której kampania reklamowa opanowała ostatnio tv kusi hasłami...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...