Podziel sie!

sekretarka25 stycznia obchodzimy Dzień Sekretarki i Asystentki. Według kalendarza międzynarodowych świąt Dzień Sekretarki obchodzimy dopiero 25 kwietnia. My postanowiłyśmy przyjrzeć się tej profesji już dziś.

Uszy otwarte, oczy otwarte, uśmiech non-stop

Sekretarka to zawód, o którym marzy wiele kobiet. Najczęściej przypisywany jest właśnie płci żeńskiej. Większość młodych kobiet, które marzą o tym zawodzie ma w głowie wizerunek sekretarki z seriali, a często realia są bardzo brutalne. Aktualne wymogi na rynku pracy są bardzo wysokie. Znajomość języków obcych, biegła obsługa komputera i urządzeń biurowych, a także doskonała prezencja. Często jest to zawód niedoceniany, ale sekretarka jest zazwyczaj prawą ręką szefa. Jak śpiewała Maryla Rodowicz w znanej piosence Jana Wołka: „to ja zatwierdzam twoje premie, ja trzynastkami łatam kieszeń, z drogi usuwam ci kamienie, oraczem jestem i lemieszem".

Maszyna odeszła do lamusa

-Rzetelność, oczy otwarte, uszy otwarte, a buzia zamknięta, cierpliwość- wymienia cechy dobrej sekretarki Irena Kusterka z urzędu miasta w Nysie. Osobista sekretarka burmistrz Nysy wspomina czasy pisania na maszynie. - Robiło się błędy, korektorowało, to był koszmar – mówi Kusterka. Teraz rządzą komputery, nowe programy, które każda sekretarka musi szybko i biegle opanować. -Umawiamy spotkania, podajemy kawę, to praca związana z dużym kontaktem z ludźmi – komentuje pani Irena. Trzeba przyznać, że nyskie sekretarki są bardzo skromne i nie lubią mówić o swoich zasługach. Często pytają szefów, czy mogą udzielić informacji. - Bardzo przepraszam, ale dzisiaj jest poniedziałek, a w poniedziałki zawsze mamy urwanie głowy – komentuje jedna z wrocławskich sekretarek. Inne umawiają się na wywiad za godzinę. Widać, że ich grafik dnia jest bardzo napięty. - Dobry kontakt z ludźmi, dostosowanie się do różnych sytuacji, zarządzanie czasem, biegła obsługa komputera to podstawy naszej pracy – mówi sekretarka z jednej z najbardziej znanych firm we Wrocławiu. Dodaje, że sekretarka musi być dyskretna, inteligentna, taktowna, ale też asertywna. Skromność to najwyraźniej cecha nieodłączna tego zawodu. Na liście cech dobrej sekretarki znajdziemy: cierpliwość, wyrozumiałość, kulturę osobistą i obsługę komputera. - Trzeba mieć uśmiech na twarzy non-stop – mówi Małgorzata Dydek. Choć urzędy pracy nie mają dużo ofert na to stanowisko, to jednak w tym zawodzie pracuje wiele kobiet. - Czasami petent myśli, że może nam nagadać ile wlezie, a my musimy się uśmiechać i tyle – komentuje jedna z anonimowych warszawskich asystentek. My z okazji zbliżającego się święta życzymy dużo uśmiechniętych petentów i podwyżek od szefów.

Zarobki kontra obowiązki

Pozornie można by było pozazdrościć niejednej pani stanowiska za biurkiem, ale jak to zwykle - pozory mylą. Sekretarki zarabiają coraz więcej, ale wciąż mało. W najlepszej sytuacji są asystentki prezesów spółek i zarządów. Mogą one liczyć na wynagrodzenie ok. 5700 zł brutto. Dotyczy to jednak, tylko nielicznych pracownic. Olbrzymią rolę przy wycenie pensji sekretarki odgrywa staż pracy. Z badań z 2011 roku wynika, że sekretarka prezesa zarządu, której staż pracy nie przekroczył 2 lat zarabia już tylko 3800 zł brutto. Sekretarka w mniejszym biurze lub recepcjonistka zarabia już tylko 2900 brutto. Należy pamiętać, że te wyliczenia oparte są o średnie. Oznacza to, że jedna asystentka może zarabiać na rękę najniższą krajową, podczas gdy jej koleżanka w większej korporacji lub spółce może dostawać 5000 zł netto. Wszystko zależy od miasta, zakresu obowiązków i doświadczenia.

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Ceramidy to nic innego jak lipidy, które naturalnie występują w warstwie...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.