Podziel sie!

cukier 510pxModa na zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej popularna. Dbamy o to, co jemy, jednocześnie starając się wyeliminować z diety wszystkie szkodliwe produkty, w tym nadmiar cukru. Doskonałą jego alternatywą jest aspartam (aspartan).

Co to jest aspartam? To substancja słodząca, którą w latach 60-tych ubiegłego stulecia odkryto zupełnie przypadkiem. Była ubocznym produktem pracy naukowca, który poszukiwał leku na wrzody żołądka. Leku, co prawda, nie wynalazł, jednak aspartam z roku na rok stawał się coraz bardziej popularny i powszechniej wykorzystywany w przemyśle spożywczym.

Słodki, choć bez kalorii

Słodzik aspartam nie ma kalorii, a jednocześnie jest o wiele słodszy od cukru. Nic więc dziwnego, że jest nieodłącznym składnikiem żywności opisywanej mianem light lub bez cukru. Zawierające aspartam produkty to przede wszystkim różnego rodzaju napoje, zarówno gazowane, jak i niegazowane. Są bardzo słodkie i zaspokajają potrzebę słodkiego smaku, choć w rzeczywistości nie zawierają ani grama cukru. Oprócz napojów, aspartam znajdziemy w gumie do żucia, pastylkach do ssania, wielu słodyczach, a nawet paczkowanych wędlinach.

Bezpieczny dla zdrowia

Jak w wielu przypadkach bywa, aspartam jako cudowna substancja zaczął wzbudzać mieszane uczucia. Niektóre osoby przedstawiały dowody na szkodliwość aspartam – rzekomo miał powodować poważne dla zdrowia i życia choroby. Skutki uboczne aspartam, według jego przeciwników, to nowotwory oraz zwiększone ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Ponieważ spory i niejasności wobec tej substancji słodzącej narastały, postawiono powierzyć sprawę naukowcom. W ciągu ostatnich kilkunastu lat kilkaset badaczy sprawdzało, czy aspartam jest szkodliwy. Wyniki ich pracy były jednoznaczne – Ani jedno badanie nie wykazało, by słodzik ten miał jakiekolwiek negatywne skutki dla ludzkiemu organizmu. Jest on bowiem metabolizowany na proste substancje, na które rozkładane są też inne produkty żywnościowy. Aspartam, stosowany z umiarem i zdrowym rozsądkiem jest więc bezpieczny i nieszkodliwy – można nawet stwierdzić, że jest dużo zdrowszy niż tradycyjnie i nadmiernie używany cukier.

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Pierwszy raz przygotowujesz śniadanie i nie masz pojęcia jak się za to...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.