Podziel sie!

tubkaCzy wiesz czego używasz? Produkty kosmetyczne w tubach zawierają oznaczenia, po których jesteś w stanie ocenić co jest bardziej szkodliwe a co możesz stosować bezpiecznie. Sprawdź swoje tubki! 

To, że jakiś produkt reklamuje się jako ekologiczny i naturalny wcale nie musi się wiązać z jego prawdziwą zawartością. Niestety realia są takie, że wiele firm kosmetycznych wykorzystuje brak elementarnej wiedzy klientów. Ze względów zdrowotnych lepiej zapoznać się z oznaczeniami i unikać tego, co nafaszerowane chemią. Kosmetyki pakowane w tubki takie jak pasty do zębów, balsamy do rąk i stóp, niektóre odżywki do włosów i kremy, mają na zgrzewie oznaczenie w postaci kolorowego paska. Kolor takiego paska na zgrzewie odpowie na nurtujące nas pytanie: na ile konkretny produkt nam zaszkodzi? Jest to szczególnie ważne dla alergików, ludzi z wrażliwą skórą oraz w przypadku gdy produkt ma być stosowany dla dziecka. Taki pasek na tubie jest oznaczeniem Certyfikatu Jakości ISO a wymóg jego stosowania zawdzięczamy Unii Europejskiej, która nałożyła na producentów taki obowiązek w celu ochrony konsumenta.

Czarny = szkodzi

Jeśli na tubce jakiegoś produktu zobaczysz czarny pasek, to znaczy, że w środku znajdują się tylko i wyłącznie chemiczne składniki. Możesz tam znaleźć szkodliwe parabeny, aluminium czy np. fluor. Tak naprawdę może się okazać, że produkt za który zapłacisz 150 zł ma właśnie takie oznaczenie. Lepiej w siebie czystej chemii nie pakować, bo efekty mogą być naprawdę nieprzyjemne.

 

Czerwony = bezpieczniej, ale z dodatkiem chemii

W kosmetykach oznaczonych czerwonym paskiem chemicznych paskudztw jest zdecydowanie mniej, ale nie oznacza to, że nie ma ich wcale... Niestety znajdziesz tu np. parabeny czy aluminium, ale w mniejszej ilości. Kolor niebieski oznacza połowicznie bezpieczny skład: połowę stanowią składniki chemiczne a połowę składniki naturalne. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po produkt z niebieskim niż z czarnym paskiem. Kolor zielony oznacza całkowicie naturalny skład. Taki produkt jest zdecydowanie najbezpieczniejszy, chociaż zawsze lepiej przeczytać skład.

To teraz proponujemy sprawdzić wszystkie swoje produkty i przyjrzeć się im uważnie. Zanim jednak zdecydujecie się wyrzucić wszystko do kosza, musicie wiedzieć jedną ważną rzecz. Unia Europejska w tej samej dyrektywie nakazującej producentom zamieszczenie takiego oznaczenia zaznaczyła, że ów pasek musi być na tubie widoczny. Przypuścmy zatem, że na produkcie dla dzieci widnieje czarny pasek. Może się tak zdarzyć: gdy np. opakowanie jest w kolorze, który uniemożliwia oznaczenie produktu zielonym paskiem w sposób widoczny. Stąd liczne pytania w sieci co oznacza pasek biały na produkcie. Oznaczenia paskiem nie są idealnym rozwiązaniem i producenci potrafią je skutecznie obejść, ale nie zawsze chce im się w to bawić. Zwłaszcza, że wielu konsumentów nie ma pojęcia co one faktycznie mają komunikować. Warto zatem przeczytać skład i upewnić się, że używamy dobrego produktu.    

Ciekawostki 

Wybrałam ze swojej łazienkowej szuflady pierwsze z brzegu tubki i oto co znalazłam. 

Vichy krem do twarzy 30 SPF Capital Soleil - czarny pasek

Sephora balsam do ciała zielona herbata z cytryną - czarny pasek

Clarena Silver Foot Cream - czarny pasek

Eveline Sun Care - chłodzący żel po opalaniu - niebieski pasek

Paradontax extra fresh - niebieski pasek 

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Połączenie tradycji i nowoczesności – tak można jednym zdaniem określić...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...