Podziel sie!

praca 510pxPracoholika najłatwiej poznać po urlopie. Jest gotów na plaży odebrać telefon służbowy. Sprawdza firmową pocztę niemal o każdej porze dnia i nocy. Tego samego oczekuje od innych, stąd łatwo go zawieść. Czy pracoholik to dobry pracownik?

Trudno odróżnić entuzjastę pracy i pasjonatę od pracoholika, ale jest kilka syndromów na które warto zwrócić uwagę. Dziś o dobrego pracownika trudno, dlatego pracodawcy starają się zapewnić urlopy wypoczynkowe, czas świąteczny i czas na relaks. Coraz częściej szanuje się pracowników z ustabilizowanym życiem rodzinnym. Rodzina zapewnia człowiekowi dystans do pracy i odpoczynek myśli od zadań w pracy, a to zdaniem wielu ekspertów duży plus. Brak życia rodzinnego wywołuje brak zrozumienia i szacunku dla prywatnego życia innych pracowników lub podwładnych. Takie zachowanie niekorzystnie wpływa na atmosferę w biurze i samopoczucie pracowników. Pracoholik może mieć rodzinę, ale nie będzie jej nigdy stawiał ponad pracę. Często pracoholicy to rozwodnicy, ponieważ nie potrafią balansować życia prywatnego i służbowego. 

Pracoholik uzależnia się od pracy

Mechanizm funkcjonowania uzależnionego od pracy jest prosty. Praca i sukcesy służbowe działają na niego jak duża dawka endorfin. To człowiek, który może pracować 8 godzin - zgodnie z prawem i regulaminem, ale zatraca rozróżnienie między czasem pracy i czasem wolnym. Ufa tylko sobie, dlatego kontroluje, niechętnie dzieli się zadania i za wszleką cenę próbuje wgnieść w innych swój sposób pracy. Czasami może to dotyczyć ułożenia cegłówek, a czasem procesu projektowania domu. Pracoholik żywi przekonanie, że jest niezastąpiony i nikt tak dobrze nie pracuje jak on. Tymczasem badania dowodzą zupełnie czegoś innego. Stale podwyższa wymagania wobec siebie i wobec innych. Dla współpracowników staje się to na dłuższą metę nie do wytrzymania, co tworzy konflikty i nieprzyjemną aurę w pracy.

Efektowny, ale nieefektywny

Liczne badania potwierdzają, że pracoholicy pracują zdecydowanie gorzej. Entuzjasta pracy spędza wiele godzin w pracy, dlatego, że czerpie z niej satysfakcję. Pracoholik nie może żyć bez pracy, dlatego ciężko znosi święta i urlopy. Entuzjasta pracy chce się rozwijać w pracy i jest związany z firmą, dla której pracuje. Pracoholik robi wszystko, żeby zmienić firmę na inną, bo jest przekonany, że jego nadgodziny i niezadowolenie wynikają z miejsca pracy, a nie z niego samego i jego konstrukcji psychicznej. Pracoholik, choć potrafi w najkrótszym czasie zdobyć rewelacyjne i nieosiągalne dla innych wyniki, staje się coraz mniej wydajny. Często popełnia radykalne i strategiczne błędy w zarządzaniu i w tworzeniu relacji, ponieważ przestaje liczyć się z czynnikiem ludzkim i koncentruje się na wyniku za wszelką cenę. Podejmują zadania trudne, często wręcz nierelane. Nie potrafią realnie ocenić możliwości wykonania niektórych zadań, ale próbują je zrealizować za wszelką cenę. Wydaje mu się przy tym, że każdy jest zachwycony jego osiągnięciami i pracą, gdy tymczasem połowa nie zauważa szczegółów, na których się koncentruje. 

Jak to leczyć?

Pracoholizm jest równie trudny do wyleczenia, jak inne uzależnienia. W Polsce mamy niewielu specjalistów, którzy zajmują się takimi przypadkami. Uzależnienie od pracy jest o tyle trudne, że pracy na dłuższą metę trudniej unikać. Alkoholu można po prostu unikać, abstynencja od pracy jest wręcz niemożliwa, stąd proces leczenia jest bardzo trudny. 

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Sklepy kuszą promocjami i wyprzedażami, ale warto przejrzeć pełną ofertę i...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...