Podziel sie!

healthy-teeth-1476118-640x480Każdy chce mieć ładne, białe zęby. Dodają uroku, świadczą o zdrowiu oraz zadbaniu.

Estetyka uśmiechu ma coraz większe znaczenie. Z wyników badań przeprowadzonych przez American Academy of Cosmetic Denistry - większość ankietowanych twierdzi, że piękny uśmiech czyni ich atrakcyjniejszymi w oczach płci przeciwnej. Są także zdania, że nieestetyczny uśmiech zmniejsza szanse na sukces zawodowy.

Niestety Natura nie jest łaskawa dla wszystkich i nie każdy może pochwalić się nieskazitelną bielą swojego uzębienia.

Z pomocą w uzyskaniu wymarzonych białych zębów, przychodzi zabieg ich wybielania.

Według opinii stomatologów z White Smile Clinic w Corc, wybielanie zębów należy do najszybciej rozwijających się działów w stomatologii estetycznej w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Poprawianie barwy zębów, nie jest wymysłem współczesności. W średniowieczu na przykład zęby wybielano przy pomocy kwasu octowego i szczawiowego. Obecnie stosuje się nadtlenek wodoru, który jest substancją czynną. W poszczególnych sposobach wybielania owa substancja ma różny stopień stężenia.

Żeby zrozumieć skąd tak naprawdę bierze się barwa zębów, trzeba poznać z czego są one zbudowane.

Zewnętrzną strukturą zęba jest szkliwo (przypomina wyglądem porcelanę), tworzą je pryzmaty szkliwne, które za zadanie (jako najbardziej twarda tkanka zęba) mają chronić przed m.in. ścieraniem, czy też atakiem kwasów. Wraz ze starzeniem się, szkliwo robi się cieńsze i zaczyna przez nie prześwitywać żółta zębina (usytuowana jest ona pod szkliwem). I to właśnie zębina powoduje, że zęby przybierają żółty kolor.

Na kolor zębów mają wpływ także uwarunkowania genetyczne i ich codzienne używanie (codzienne żucie powoduje, że szkliwo ulega procesowi ścierania i pojawiają się na nim mikropęknięcia).

Matowość i ciemnienie zębów zależne są od dwóch czynników. Pierwsze z nich to czynniki zewnętrzne, które powstają na powierzchni zębów (osady, barwniki pochodzące z picia m.in. kawy, herbaty). Zmiany dotyczą wyłącznie szkliwa. W przypadku, gdy mają one charakter stricte powierzchowny, w łatwy sposób można je usunąć poprzez szczotkowanie. Gdy jednak jest to przebarwienie głębokie i barwniki umiejscawiają się w zębinie, usunie je tylko specjalistyczne wybielanie.

Drugim rodzajem są czynniki wewnętrzne, które powstają na skutek urazów oraz stosowania niektórych leków. Niestety te przebarwienia da się zlikwidować tylko i wyłącznie poprzez profesjonalne wybielanie w gabinecie dentystycznym.

Trochę inaczej wygląda powstawanie przebarwień na zębach martwych. W tym przypadku tworzą się one we wnętrzu zęba (powodem jest krwawienie miazgi po jej urazie). Na zmianę barwy mogą również wpłynąć leki, bądź też preparaty jakie używa się w leczeniu kanałowym (zawierają m.in. bar, jod)

Jest bardzo wiele sposobów wybielania, wszystkie z nich łączy używanie tej samej substancji - nadtleneku wodoru. Różnica polega na różnym stopniu jej stężenia. Im jest ono większe, tym rezultaty wybielania są lepsze. Dlatego też uważa się, że najskuteczniejszymi metodami na uzyskanie białego uśmiechu jest system Beyond albo laser diodowy.

W przeciwieństwie do past, pasków, żeli wybielających, powyższe metody może wykonać tylko i wyłącznie lekarz dentysta.

System Beyond to wybielanie zębów przy użyciu lampy. Dziąsła zostają zabezpieczone płynnym koferdamem, aby uchronić je przed ewentualnym podrażnieniem. Na zęby nakładana jest substancja czynna o dużym stężeniu (35% nadtlenku wodoru), poddaje się ją aktywacji lampą, która emituje zimne niebieskie światło. Pod wpływem światła lampy nadtlenek wodoru ulega utlenieniu na powierzchni zęba, widocznie rozjaśniając szkliwo.

Substancja pozostaje na zębach około 10 - 15 minut. Całą procedurę powtarza się jeszcze dwa razy. Zabieg nie przekracza 45 minut.

Nie każdy może poddać się powyższemu zabiegowi wybielania. Wykluczają go m.in.:

- ciąża, laktacja

- wypełnienia koronami, mostkami

- choroby dziąseł

Wybielanie laserem diodowym jest wstanie w skuteczny i szybki sposób wybielić zęby nawet o kilka tonów.

Zabieg odbywa się w podobny sposób jak w przypadku zastosowania systemu Beyond. Na dziąsła nakładany jest żel ochronny, który utwardza się lampą UV. Na zęby aplikuje się preparat wybielający, który przez około kwadrans naświetla się światłem lasera.

Ważne! Przez poddaniem się zabiegowi, konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków, usunięcie kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej.

W przypadku zębów martwych preparat wybielający zostaje umieszczony we wnętrzu zęba. Przed zabiegiem ząb musi zostać prawidłowo przeleczony kanałowo.

Niestety po zabiegu wybielania może pojawić się dyskomfort w postaci:

- nadwrażliwości zębów

- podrażnienia dziąseł

Powyższe objawy ustępują po kilku dniach.

O skuteczności zabiegu w dużej mierze decyduje sam pacjent i to, czy będzie przestrzegał zaleceń lekarza.

Przez pierwsze kilka dni zalecana jest „biała dieta". Należy zrezygnować ze wszystkich napojów oraz produktów spożywczych, które mogą barwić m.in. kawa, czerwone wino. Ważna jest także prawidłowa higiena jamy ustnej.

Wybielanie zębów należy do zabiegów całkowicie bezpiecznych. Przeprowadzony profesjonalnie zabieg, nie ma możliwości wpłynąć na naruszenie stanu zębów.

Źródła: M. Żarow „EndoProtetyka", wydawnictwo Kwintesencja, wyd. 1, Warszawa 2013 rok. L. Wagner „Profesjonalne wybielanie zębów", Bestom, Łódź 2007 rok. CzytelniaMedyczna.pl

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Pastele to jedne z bardziej kobiecych kolorów. Wiosna 2021 to fiolet,...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...