Podziel sie!

jelitowka 510xCzasami działa jak tajfun i trudno sobie z nią poradzić. Jak ją rozpoznać i jak sobie z nią poradzić?

Grypa żołądkowa lub tzw. jelitówka przeważnie wywołana jest przez wirusy. Jeśli jej przyczyną są bakterie, to przebieg jest dużo bardziej skomplikowany, a stan pacjenta często wymaga hospitalizacji. Najczęściej na tę dokuczliwą chorobę narzekamy w okresie jesienno-zimowym, a szczególnie od listopada do kwietnia. Samo występowanie "jelitówki" nie jest częste, ale szybko dochodzi do epidemii, ponieważ łatwo się zarazić. Można ją nazwać "grypą kolonialną", ponieważ występuje rodzinnie, w przedszkolach, szkołach i atakuje cąłe oddziały w szpitalu. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci w wieku od 6 miesiąca do 2 lat.

Jak się nie zarazić?

Przeważnie "łapiemy" grypę przez dotyk oraz drogą kropelkową. Tylko przestrzeganie nadgorliwe zasad higieny może cię ustrzec, choć też nie zawsze. Należy bardzo często sezynfekować ręce i unikać w miarę możliwości kontaktu z chorymi. Zarazić możesz się jeszcze zanim u potencjalnego zarażającego wystąpią objawy lub jeśli kilka dni temu ustąpiły. Objawy są wyjątkowo dokuczliwe. Zwykle jest to wodnista biegunka, a często wymioty. Pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka. Inne objawy sygnalizujące "jelitówkę" to nudności, skurczowe bóle brzucha, brak apetytu i ogólne osłabienie. Czasami choroba przybiera tak ostrą postać, że potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

Jak się leczyć?

Trzeba unikać wielu pokarmów i przejść na dietę. Z domowych sposobów polecamy zupę marchwiankę i jagody, które bardzo dobrze regenerują pracę układu pokarmowego. Bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów, które zabezpieczy nas przed odwodnieniem. Cudów niestety nie ma i trzeba się przemęczyć aż do ustąpienia objawów. Można stosować węgiel leczniczy, ale ostrożnie, ponieważ węgiel ma właściwości silnie absorbujące. Jeśli zdecydowałaś się na inne leki, zrezygnuj z węgla lub odczekaj minimum godzinę po połknięciu leków. Bardzo skuteczne są Nifuroksazyd, Stoperan, Laremid, Imodium, Smecta. Jednak radzimy zdecydować się na jeden z preparatów i nie łączyć ich dowolnie.

Unikaj odwodnienia!

W czasie grypy jelitowej szczególnie ważna jest troska o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij dużo wody lub poproś kogoś z bliskich o przygotowanie napoju izotonicznego domowej roboty. Przepis jest prosty. Wystarczy połączyć 1,5 litra wody z wyciśniętym sokiem z cytryny, dodać pół łyżeczki soli i 3 łyżki miodu. Taki napój powinien właściwie nawodnić twój organizm. Jeśli objawy nasilają się i czujesz się wyczerpana, koniecznie zŋłoś się do lekarza!

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Kolejne nasze Internautki wygrały. Dziękujemy za wszystkie nadesłane...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.