Podziel sie!

szoruj zeby_510xCzy wizyta u stomatologa musi kojarzyć sie z lękiem? Tak, jeżeli nie zaczniemy dbać o nasze zęby od najmłodszych lat.

Ładny uśmiech i zdrowe uzębienie są marzeniem każdego człowieka. Te naturalne przymioty u wielu z nas wzbudzają zachwyt i odrobinę zazdrości. Spokojnie, nie wszyscy poza Afrykanami, zawdzięczają to Matce Naturze. Nad orgomną większością czarujących uśmiechów czuwa stomatolog. Powracając do natury - odczuwamy pewną niesprawiedliwość.

Rodzimy się bez zębów, cierpimy kiedy rosną, ledwie urosną już wypadają, następne atakują choroby i tak przez całe życie spędzają nam sen z powiek.

Od wieków starano się przyjść z pomocą cierpiącemu człowiekowi. Jakie były wówczas metody - strach pomyśleć. Już Artstoteles i Hipokrates głowili się nad przyczyną chorób i wynalezieniem lepszych metod leczenia zębów. Leonardo da Vinci jako pierwszy zbadał i opisał anatomię zęba. Franzuz Pierre Fouchard w XVIII wieku zbadał i opisał choroby w sposób naukowy. W XIX wieku powstaje wiele wynalazków związanych ze stomatologią - znieczulenia, wiertarki, narzędzia dentystyczne. Dostępna staje się pasta do zębów. Prace nad poprawą metod leczenia trwały, i w XX wieku mamy już szybkoobrotowe wiertarki oraz nowe metody znieczulania. Ciągle jednak badano metody zapobiegania chorobom.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przynajmniej 2 razy w roku powinniśmy kontaktować się z lekarzem. Fachowa porada jest niezbędna, a w wielu gabinetach udzielana jest bezpłatnie. Zachowawczo u dzieci stosuje się lakowanie ząbków. Jest to pokrywanie cienką warstwą laku szczelinowego chroniącego przed próchnicą. Zęby u dzieci są słabo zmineralizowane i maja cienkie szkliwo co naraża je na atak próchnicy. Mleczne zęby u dzieci należy leczyć. Malec z powodu ubytków cierpi ból, nie chce jeść twardszych produktów, a przecież żucie kształtuje szczękę. Zaniedbania powodują problemy ortodontyczne. Dla dziecka należy wybrać odpowiedniego dentystę, podczas wizyty być z dzieckem, wspierać .

Stwierdzone ubytki próchniczne u dorosłych, jak najszybciej wypełnić. Na szczęście w gabinetach spotkamy się z bogatą ofertą w zależności od naszych możliwości finansowych. Przyczyną chorób zębów może być także kamień nazębny. Powstaje przy paleniu papierosów, piciu mocnej herbaty, kawy. Osadzanie płytki nazębnej powodują także resztki jedzenia i bakterie. Zabieg usuwania przeprowadzany jest ręcznie, laserem lub piaskowaniem przy użyciu wody pod ciśnieniem i drobinek czyszczących. Odpowiednią metodę wybiera lekarz.

Pomiędzy wizytami u lekarza sami dbamy o uzębienie .

Przede wszystkim przynajmniej 2 razy dziennie myjemy zęby odpowiednio dobraną szczoteczką i pastą. Mozna używać dostępnych na rynku szczoteczek elektrycznych, które poprzez odpowiednie obroty, czyszczą zęby prawidłowo. Jeżeli zauważymy na szczoteczce odstające włosy na zewnątrz to znak że czyścimy zęby za mocno. Może to powodować uszkodzenie dziąseł i paradentozę. Pasty najlepiej nakładać w ilości nie większej niz ziarnko grochu, nie połykać i dobrze wypłukać. Dla dziecka wybrać pasty delikatne, pieniące bez środków ścierajacych. Pilnować płukania po każdym czyszczeniu a także po posiłkach i jedzeniu słodyczy.

Firmy produkujące środki higieny oferuja bogaty asortyment past do zębów. Należy pamietać, że nie zawsze spodziewany efekt idzie w parze ze zdrowiem zębów i dziąseł. Oferowane pasty wybielające są niewskazane dla osób z chorymi i krwawiacymi dziąsłami oraz nadwrażliwymi szyjkami zębowymi .Pasty dla palaczy - pomagają usunąć płytkę nazębną i odswieżają oddech. Na rynku znane są także pasty lecznicze: przeciwko krwawieniu dziąseł, paradentozie, nadwrażliwości. Pasty te powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem. Tylko lekarz oceni stan naszego uzębienia i poleci odpowiednia ochronę.

Guma do żucia i nić dentystyczna.

Kwaśne środowisko, cukry oraz bakterie żyjące w jamie ustnej są doskonałą pożywką dla rozwoju próchnicy. Bakterie przetwarzają cukry na kwas mlekowy, który uszkadza szkliwo. Guma do żucia neutralizuje kwasy, pomaga usunąć resztki jedzenia, a także zwiększają ilość śliny, która działa bakteriobójczo.

Nić dentystyczna pomaga czyścić przestrzenie miedzyzębowe. Jest skutecznym środkiem przeciwko paradentozie. Przesuwamy ją w poprzek zębów aby nie uszkodzić dziąseł .

Stomatologia estetyczna bezbłędnie poprawia "błędy "natury

Wady zgryzu powstałe podczas długiego ssania smoczka lub kciuka. Poprzesuwane lub zachodzące na siebie zęby można korygować poprzez zakładanie aparatów ortodontycznych. Zakładane wcześniej dają większą gwarancję na lepszy efekt. Dzieciom które nie mają stałych zębów zakładane są aparaty ruchome, u pozostałych osób - aparaty stałe. Takie zabiegi łączą sie z wielkimi kosztami. Na szczęście płatności w wielu gabinetach możemy dokonać w ratach.

Innym modnym zabiegiem jest wybielenie zębów. Należy jednak taką decyzję głęboko przemyśleć i w dobrym gabinecie zasięgnąć informacji. Zabieg jest drogi i bolesny, ale czy rzeczywiście warto? Pozostała jeszcze estetyka z tzw. wyższej półki - implanty. To bardzo trwałe i zastepujące wszelkie koronki zęby umieszczane w odpowiedni sposób bezpośrednio w szczęce.

Być może z biegiem czasu doczekamy się bezbolesnych zabiegów, tanich aparatów ortodontycznych i implantów.

Helena

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Nocne szaleństwo zakupowe bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe. Bez...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.