Podziel sie!

kawa 510xPora raz na zawsze odczarować mit głoszący, że kawa to szkodliwa dla zdrowia używka. Naukowcy jednoznacznie dowodzą, że jej regularne picie pomaga utrzymać zdrowie i dobrą kondycję.

Jeżeli zdarza Ci się odmówić sobie kawy w trosce o swoje zdrowie, czas najwyższy żebyś przestała. Kawa nie szkodzi – przekonują uczeni i na potwierdzenie tego przedstawiają szereg badań, z których jednoznacznie wynika, że kawa ma zbawienny płyn na nasz organizm. Nie tylko zdrowo go pobudza, ale także chroni przed cukrzycą, chorobami wątroby, układu krążenia i układu nerwowego. Dodatkowo działa przeciwnowotworowo i – tu dobra wiadomość dla sportowców – wspomaga kondycję. Kawa również, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie przyczynia się do odwadniania organizmu – podobnie jak inne napoje uzupełnia poziom płynów w organizmie.

Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na najczęściej występujący nowotwór skóry – raka podstawnokomórkowego. Na nowotwór ten chorują zwykle osoby narażone na częsty kontakt ze słońcem, dlatego przed wyjściem na plażę warto zafundować sobie filiżankę pysznego latte. Kawa przeciwdziała także powstawaniu raka piersi i innego częstego raka u kobiet – endometrium. Panów z kolei kawa uchroni przed rakiem prostaty – tak dowodzą uczeni z Harvard University. Badanie przeprowadzone na 48 tysiącach mężczyzn wykazało, że u mężczyzn pijących codziennie więcej niż 6 filiżanek kawy ryzyko zachorowania na raka prostaty zmniejszyło się aż o 60%.

Czarny napój wpływa korzystnie także na nasz układ nerwowy. Zapobiega chorobie Alzheimera i powstawaniu nowotworów układu nerwowego, ale także świetnie pobudza i poprawia koncentrację. Kofeina zawarta w kawie uaktywnia endorfinę nazywaną często hormonem szczęścia oraz poprawia pamięć krótkotrwałą i chwilowo może nawet podnieść poziom IQ. Częste picie kawy pozwala –zarówno kobietom, jak i mężczyznom – cieszyć się dłużej dobrą sprawnością intelektualną.

Warto również wskazać, że kawa poprawia metabolizm, co nie tylko korzystnie wpływa na trawienie, ale także pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni. Sportowcom zaleca się również picie kawy po intensywnym wysiłku – substancje zawarte w kawie ochraniają naczynia krwionośne. Okazuje się także, że kawa może nawet zapobiegać próchnicy zębów. Ze względu na zawartość garbników, znacznie osłabia szkodliwe działanie bakterii na uzębienie. Jeżeli więc Twój organizm domaga się kolejnej filiżanki pełnej aromatycznego, czarnego napoju – nie odmawiaj mu. Pijmy kawę – na zdrowie!

Aneta Winiarska

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Pokazywaliśmy już jak przygotować się do sezonu bikini na siłowni. Dziś...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.