Podziel sie!

fruktoza 510pxDwaj tytułowi bohaterowie to odtwórcy raczej negatywnych ról w naszym życiu. Dlaczego? Chcesz się przekonać, że to pogromcy zdrowia i ładnej sylwetki, to zmierz się z faktami. 

" Zjedz jabłko, bo zdrowe" - mawiały nasze babcie. Owoce same w sobie są zdrowe, ale zawarta w nich fruktoza już nie za bardzo. To ona odpowiada za rosnący problem otyłości w Europie Zachodniej i w USA. Każdy dietetyk i lekarz potwierdzi, że glukoza to dla nas podstawowy składnik energetyczny. Nasz organizm potrafi ją wyizolować z każdego rodzaju pokarmu. Może Cię to zdziwi, ale także z innych cukrów takich jak sacharoza. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy jej za dużo. Wtedy nasz organizm gromadzi ją na zapas. Najgorsze jest to, że gromadzi go w formie tłuszczu, którego trudno się pozbyć, a który prowadzi do miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy. Okazuje się, że właśnie fruktozę nasz organizm przetwarza w tłuszcz najszybciej i gdy już zacznie, to trudno ten proces spowolnić. Oliwy do ognia dolewa fakt, że fruktozy trudno uniknąć, bo znajduje się m.in. w napojach gazowanych, cukierkach, ciastkach, jogurtach, chlebie, keczupie, sosach etc. Według profesor Grażyny Cichosz przeciętny Polak zjada rocznie 50-70 kg cukru. Dla porównania jest to około 10 razy więcej niż zjadali nasi dziadkowie.

 

Zdradliwe soki

Mechanizm działania naszego organizmu jest stosunkowo prosty. Im więcej jemy słodyczy, tym więcej nasza trzustka musić wytwarzać insuliny. Po pewnym czasie ta praca tak ją wyczerpuje, że sama produkcja hormonu zaczyna spadać. Tak właśnie dzieje się w zaawansowanej cukrzycy typu 2. 

Gdy spojrzymy na budowę chemiczną fruktozy, to jest ona bardzo podobna do glukozy, ale ma inną strukturę. To ma wpływ na jej właściwości, np. jest znacznie słodsza od glukozy, sachorozy czy zwykłego cukru stołowego. Jej smak wpływa na fakt, że jest polecana w dietach odchudzających bo niektórzy dietetycy uważają, że skoro jest znacznie słodsza, to zjemy jej dwa razy mniej. Jednak przy tym całym szaleństwie do odchudzania ludzie zapominają, że to właśnie fruktoza jest najszybciej przetwarzana w tłuszcz. Co więcej, fruktoza przetwarzana przez nasz organizm przeradza się w najgorszą formę tkanki tłuszczowej, bo tą, która pokrywa nasze organy wewnętrzne. Fruktoza wpływa też na spadek wrażliwości na leptynę - jeden z hormonów sytości. Osoby dostarczające swojemu organizmowi dużą ilość fruktozy mają zaburzenia sytości - organizm wysyła im sygnał o wiecznym poczuciu głodu. Im więcej leptyny w naszym organiźmie, tym mniej jemy a nasza tkanka tłuszczowa się kurczy. 

 

Mniej cukru - więcej lat życia

Z badań wynika, że im mniej cukru spożywamy, tym bardziej wydłuża się nasze życie. Im mniej cukru, tym mniej wolnych rodników, które odpowiadają za proces starzenia, także skóry. Zdecydowanie lepiej pić wodę zamiast soku, czy słodzonych napojów. Jeśli już nie możemy wytrzymać bez soków owocowych, to lepiej samemu je produkować i nie dodawać cukru. Zrezygnuj ze słodzonej herbaty i kawy. Ze słodkości nie warto rezygnować, ale nigdy nie można nimi zastępować jakiegoś posiłku. Powinny być raczej dodatkiem po głównym posiłku. Wtedy zjemy mniej słodyczy i mniej nam zaszkodzą - tak twierdzą naukowcy z Instytutu Zdrowego Żywienia w Warszawie.  

Oba produkty są szkodliwe

Zarówno cukier, jak i tłuszcz w nadmiarze są szkodliwe dla naszego organizmu. Najgorsze jest ich połączenie, dlatego powinniśmy unikać produktów wysokotłuszczowych i zawierających dużo cukru. Dieta oparta głównie na tłuszczach często prowadzi do cukrzycy, więc wyraźnie widać korelację między tymi dwoma składnikami. Nie można w XXI wieku całkowicie unikać połączeń cukier-tłuszcz, bo większość modnych i ogólnodostępnych produktów takie połączenia zawiera. Przykładem może być słodka kawa z mlekiem typu latte, którą Polacy tak uwielbiają. Znacznie zdrowsze jest małe espresso, ale jak się tu oprzeć? 

DSD

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

W sobotę 10 listopada 2012 w Carolina Car Company – autoryzowanym dealerze...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...