Podziel sie!

Co jeść w ciąży?Mówi się, że w stanie błogosławionym trzeba jeść za dwoje. Czy to oznacza, że należy się objadać, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Podczas ciąży potrzeba od 200 do 300 dodatkowych kalorii dziennie, a w czasie karmienia piersią od 600 do 1000 kcal. Szczególnie ważne jest wtedy zdrowe odżywianie. Do odbudowy tkanek dziecka i łożyska potrzebne są dodatkowe ilości białka. Trzeba też zadbać o spożywanie dużej ilości składników mineralnych i witamin, w przeciwnym razie będą one pobierane z tkanek i kości matki. Nie powinno się jednak bez konsultacji z lekarzem spożywać różnego rodzaju suplementów ziołowych, witamin w tabletkach czy minerałów. Jeśli chcemy uzupełnić niedobory, musimy skontaktować się ze specjalistą. Lekarze przepisują zazwyczaj niewielką dawkę kwasu foliowego podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, a w okresie późniejszym zalecają kurację żelazem. Ważne, aby w tym czasie spożywać duże ilości naturalnych witamin, których najwięcej jest w warzywach i owocach.

Jakie pokarmy szkodzą ciąży?

Należy unikać przede wszystkim oczyszczonych węglowodanów, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. Ograniczyć do minimum spożycie kawy, herbaty i – co bardzo ważne – napojów alkoholowych oraz nikotyny. W ciąży nie powinno się spożywać wątróbki, ponieważ zawiera dużą ilość retinolu. Nawet jednorazowa dawka tego związku chemicznego może zwiększyć ryzyko uszkodzeń płodu. Natomiast sery i pasty mogą zawierać listerie – bakterie, które w przeciwieństwie do innych mikroorganizmów, mogą rozwijać się w niskich temperaturach, nawet w lodówce. Listeria jest niezwykle groźna, bo może być m.in. przyczyną poronień. W celu zabicia listerii, potrawy ugotowane wcześniej powinny być dokładnie podgrzewane.

Witaminy i minerały

Wapń i magnez są niezbędne dla mocnych zębów i kości dziecka, prawidłowego działania mięśni, w tym mięśnia serca, a także krzepnięcia krwi i układu nerwowego. Przeciwdziałają wysokiemu ciśnieniu krwi u matki, mogą pomagać w zmniejszeniu skurczów mięśni, bezsenności, zapobiegają rozwojowi żylaków i hemoroidów.

Żelazo jest konieczne do wytworzenia komórek krwi u matki i dziecka. Wchłania się lepiej, jeżeli w tym samym czasie spożywane są produkty bogate w witaminę C.

Cynk wspiera prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka i może przeciwdziałać powstawaniu rozstępów i występowaniu zaburzeń snu u matki.

Zwiększa się zapotrzebowanie sodu podczas ciąży. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może powodować uszkodzenie łożyska, a jego nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie krwi. Apetyt na marynaty, oliwki i kiszoną kapustę może oznaczać u ciężarnej właśnie niedobór sodu.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na jod najlepiej spożywać sól morską, ryby morskie i wodorosty.

Witaminy A, C, P, B6 i E – wszystkie są potrzebne w zwiększonych ilościach. Aby zmniejszyć rozstępy, należy wcierać w skórę oliwkę z witaminą E, a w zapobieganiu hemoroidom i żylakom podudzi mogą pomóc witaminy C i P.

Poza zdrową dietą w czasie ciąży, potrzeba też dużo odpoczynku i relaksu. Ulubiony film czy muzyka relaksacyjna powinny być pomocne. I oczywiście masaż stóp w wykonaniu przyszłego taty.

Magdalena Sagan

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Jeśli Twoje cera ma skłonność do wyprysków i zaskórników, wypróbuj domowy,...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...