Podziel sie!

styl grzbietowy_510xPływanie należy do najbardziej rozwojowych dyscyplin sportowych. Wystarczy godzina spędzona na basenie dwa razy w tygodniu by poprawić kondycję i uzyskać ładną sylwetkę.

Wiele osób, choć wstydzi się do tego przyznać nie potrafi pływać. To powoduje, że unikamy basenu, a wybieramy jedynie kąpiele w Bałtyku stylem "po warszawsku". Na początek nauki idealny będzie styl grzbietowy, ponieważ nie wymaga od ciebie ani opanowania oddechu, ani koordynacji ruchu ramion z ruchem nóg.

Dlaczego warto się przełamać?

Nie cierpisz chloru, przebierania się i do tego wstydzisz się, że nie jesteś pływakiem klasy A, a masz już przecież swoje lata? Przełam lęki i obawy, bo naprawdę warto! Pływanie nie męczy tak, jak fitness, czy tradycyjna gimnastyka. Ma korzystny wpływ na krążenie, powiększa objętość płuc a to przenosi się na lepszą kondycję i dotlenia mózg. Jednak do największych atutów pływania przemawiających do kobiet należy: kształtowanie sylwetki. Trenerzy twierdzą, że już po miesiącu treningu widać zmiany sylwetki, zmniejsza się cellulit, a nasze ciało staje się bardziej jędrne, bo przy pływaniu pracują właściwie wszystkie mięśnie. Do największych stereotypów należą obawy, że będziesz mieć plecy i ramiona jak zawodowa pływaczka. Aby uzyskać taki efekt musiałabyś trenować kilka godzin dziennie codziennie, więc bez obaw. Dwa razy w tygodniu na basenie nie zmieni twojej sylwetki w muskuły pływaka.

Styl grzbietowy na start!

Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, rzadko się ruszasz, masz zdiagnozowaną skoliozę, nastaw się, że pływanie to właściwie konieczność. Najbardziej odpowiedni dla osób z chorobami kręgosłupa jest styl grzbietowy. Jeśli nie umiesz pływać i masz lęk przed wodą, skorzystaj z lekcji z trenerem. Będziesz czuć większy komfort i szybciej poznasz tajniki dobrego pływania. Raz nabyte błędy techniczne, mogą się za tobą ciągnąć latami. Staraj się pływać świadomie i panuj nad całym ciałem. Zwróć uwagę na kolana. Nie powinny wystawać poza powierzchnię wody. Niektórzy panicznie bojący się wody myślą, że chlapanie stopami na lewo i prawo pomaga. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, takim chlapaniem przeszkadzasz innym. Po drugie, sztywne ciało trudniej utrzymać na powierzchni wody. Ręce wychodzące z wody powinny iść zawsze do góry, najlepiej w linii prostej. Głowa powinna swobodnie spoczywać na wodzie. Takie pływanie przypomina trochę leżenie na materacu, liczy się swoboda ciała. Jeśli rozpoczynasz naukę pływania, nie wstydź się sięgnąć po deskę, która znacznie ułatwi ci kontrolę nad ciałem i pozwoli pokonać strach.

Ręce do góry, nogi swobodnie

W stylu grzbietowym bardzo ważne są ręce i nogi, których prawidłowa praca wyznacza swobodę pływania. Ręce powinny pracować naprzemiennie. Pod powierzchnią wody powinny uginać się lekko w łokciach, tworząc kształt litery S, a nad lustrem wody powinny być wyprostowane. W momencie, gdy jedna ręka wchodzi do wody, druga powinna unosić się nad powierzchnię. Nogi również podejmują pracę naprzemiennie. W prawidłowym stylu grzbietowym powinno się ruszać nogami na wzór nożyc pionowych: w górę i w dół. Ważne, żeby nie usztywniać nóg i nie machać nimi nerwowo, bo to zaburza cykl pływania i powoduje, że trudniej utrzymać się na wodzie.

Praca mięśni

Podczas pływania stylem grzbietowym pracują właściwie wszystkie mięśnie. W fazie, gdy ręce są nad wodą uruchamiasz mięsień naramienny, piersiowy i biceps. Gdy ręce chowasz pod wodą uruchamiasz pracę mięśni grzbietu, a także mięśni pomocniczych takich jak: naramienne, dwugłowe i trójgłowe ramienia. W czasie pracy nóg najaktywniej pracują mięśnie pośladkowe, ud, łydek, a także stóp.

Zawsze pamiętaj przed wejściem do wody o krótkiej rozgrzewce. Wystarczy gimnastyka znana ci ze szkolnych lekcji w-f. Kilka skłonów, pajacyków, przysiadów i możesz wskakiwać do wody! Po pływaniu zadbaj o rozciągnięcie mięśni.

Cele pływackie

Nauka pływania może przebiegać w różnym czasie. Wiele zależy od organizmu, a przede wszystkim od lęku przed wodą. Duże znaczenie odgrywa też kondycja, od której zależy w jak szybkim tempie możesz pokonywać dystanse. Jednym wystarczy jeden dzień, inni muszą pod okiem trenera uczyć się nawet kilka miesięcy. Możesz sobie założyć cel przepłynięcia 50 metrów w 50 sekund. 50 metrów to dystnas jaki przeważnie ma jedna długość basenu. Możesz też przyjąć inną strategię np. jeden kilometr w ciągu 45 minut. Pamiętaj jednak, żeby stopniowo rozwijać swoje umiejętności, żeby nie narazić się na niepotrzebne dolegliwości, które mogą szybko zniechęcić cię do pływania. Na początku mogą łapać cię skurcze nóg lub mięśni rąk, rzadziej skurcze mięśni okołokręgosłupowych. Jednak takie dolegliwości szybko miną. Powodzenia!

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Pytanie: Jak ćwiczyć spodziewając się dziecka? Odpowiedź: Przede wszystkim...
Bikini, klasyczny dwuczęściowy a może jednoczęściowy? Wybór jest trudny,...
Strój kąpielowy w każdym letnim sezonie należy do must have. Jakie stroje...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...