Podziel sie!

solarium 510pxO solarium istnieje wiele mitów. Całą sprawę utrudniają kobiety spalone, które wytykane są na ulicy palcami jako tanorektyczki. Gdzie bezpiecznie skorzystać z solarium i na co zwrócić uwagę?

Jak mawia stare powiedzenie: wszystko jest dla ludzi - tylko w umiarze. Wokół solariów krąży wiele mitów. Większość mediów potępia chodzenie na solarium, powołując się na różne argumenty. Tymczasem prawda jak zwykle leży pośrodku. Solarium jest dla ludzi, ale trzeba z niego umiejętnie korzystać. Prawda jest taka, że opalanie i na słońcu i w solrium w nadmiernej dawce jest szkodliwe. Z drugiej strony należy pamiętać, że promienie słoneczne są nam potrzebne ze względu na witaminę D. Delikatnie wyzłocona skóra dodaje uroku, ale spalona i pomarszczona już nie wzbudza powszechnego zachwytu. Trzeba zatem znaleźć złoty środek, ale najpierw należy zapoznać się z podstawowymi informacjami.

Solarium - fakty i mity

Pierwszym i najczęściej powtarzanym mitem jest pogląd, że solarium opala tak samo jak słońce. Temu musimy zdecydowanie zaprzeczyć. Promienie słoneczne to przede wszystkim UVB powodujące szybkie zaczerwienienie naskórka. Lampy solaryjne emitują głównie promienie UVA, które docierają do głębszych warstw skóry. Warto mieć świadomość, że 15 minut w solarium skóra odczuwa jako cały dzień spędzony na słońcu! Oba rodzaje promieniowania są równie szkodliwe, szczególnie dla włókien kolagenowych i regeneracji skóry. Jeśli wybierasz się na solarium, szukaj łóżek potocznie zwanych europejskimi. Są to łóżka posiadające certyfikat Unii Eropejskiej. Opalają wolniej, ale zdecydowanie bezpieczniej. Nawet przy bardzo jasnej karnacji, możesz spokojnie wybrać się na 10 minut na takie opalanie. Na zwykłych, mocnych łóżkach z dużym promieniowaniem, lepiej nie decyduj się na dłuższy niż 3-6 minutowy pobyt, bo możesz wyjść spalona. Zawsze korzystaj z bezpiecznych i sprawdzonych punktów. Poradź się też swojego kosmetologa lub dermatologa - na ile maksymalnie minut możesz pójść i czy nie ma jakiś wyraźnych przeciwwskazań w Twoim przypadku.
Do solarium i na plażę warto się wybrać po dobry nastrój. Opalanie wytwarza i uzupełnia endorfiny, także to w solarium. Solarium może się okazać dobrym rozwiązaniem przed wyjazdem na wakacje do egzotycznych krajów. Wiele osób zapomina o silnym promieniowaniu np. w krajach południowej Europy czy północnej Afryki i psuje sobie urlop poważnymi poparzeniami skóry. Odpowiednie przygotowanie skóry może zapewnić bardziej komfortowe wakacje, ale jest kilka warunków. Pierwszy to delikatne wcześniejsze systematyczne przyzwyczajanie skóry do opalania np. przez solarium. Drugi to specyfiki farmaceutyczne z dużą zawartością karotenu i witamin typu B. Trzecia to zwyczajna dieta marchewkowa. Przy chodzeniu do solarium należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody.
Bezpieczne opalanie w solarium wymaga minimum 48 godzin przerwy między seansami!
Do solarium nie należy smarować się kremami z filtrem, ponieważ zniwelujemy efekt pracy lamp solaryjnych. Powinno się uważać na zapachowe kosmetyki, które mogą nas uczulać np. perfumy i dezodoranty. W solarium warto zapytać o specjalną ochronę oczu. Zanim zdecydujesz się na konkretny czas, zrób badanie fototypu skóry, które określi jakie łóżko będzie dla Ciebie odpowiednie i jakie seanse możesz zafundować swojemu organizmowi. Pamiętaj, że obsługa solarium jest dla Ciebie i pytaj o wszystko. Weź sobie do serca radę, że skórę masz tylko jedną, więc warto jej nie zniszczyć. Z poparzeniem nie będziesz wyglądać komfortowo, dlatego spokojnie i z ostrożnością podchodź do zabiegów sztucznego opalania.

Nie uzależnij się!

Coraz więcej osób uzależnia się od lamp solaryjnych. Żyjemy w klimacie, w którym słońce stosunkowo rzadko pojawia się na niebie. Powietrze nie osiąga tak wysokich temperatur, jak w innych regionach świata. Oczywiście nie mamy co narzekać, bo Skandynawowie mają znacznie gorzej i jakoś sobie radzą. Jednak uczęszczanie do solarium poprawia nastrój, czasem jest dobrym rozwiązaniem na niektóre schorzenia skóry i dodaje nam wdzięku. Łatwo więc uzależnić się, tak jak od czekolady czy używek. Warto zatem podchodzić do takiego opalania z dystansem i chronić swoją młodość.

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Tak samo jak nie chowamy latem naszego ciała pod gruba warstwą ubrań, tak...
Latem piżamka powinna być lekka, zwiewna i zmysłowa. Co styliści proponują...
Często obdarowujesz innych kwiatami, a może robisz to niewłaściwie?...
Kolekcja wiosna - lato 2014 jest różnorodna kolorystycznie. Absolutnym...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.