Podziel sie!

powiklania 510pxPo niektórych zabiegach kosmetycznych może czekać Cię przykra niespodzianka. Większość z nas uważa, że najczęściej wykonywane procedury należą do bezpiecznych. Należy jednak zawsze wziąć pod uwagę stosunkowo niewielkie ryzyko działań niepożądanych, specyficzne dla każdego zabiegu czy preparatu.

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła popularność różnych zabiegów kosmetologicznych, szczególnie tych dotyczących odmładzania. Stanowią one alternatywę dla metod chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej ze względu na swoją stosunkowo niewielką inwazyjność i brak okresu rekonwalescencji. Szybki efekt bez wysokiej ingerencji jest niezwykle kuszący. Trzeba jednak pamiętać, że każda ingerencja w skórę w postaci zabiegu kosmetycznego może mieć swoje skutki.

Siła profesjonalizmu

Żeby zabieg kosmetologiczny spełnił Twoje oczekiwania, musi zostać odpowiednio przygotowany przez kosmetologa. Pamiętaj, że nie powinnaś zatajać informacji o swoim stanie zdrowia przed kosmetyczką! Każde działanie kosmetyczne może być bowiem przyczyną powikłań. Trzeba być świadomym, że nie istnieje zabieg uniwersalny, doskonały preparat a każda z metod niesie ze sobą ryzyko powikłań (wprawdzie niewielkie i zazwyczaj odwracalne, jednakże w przypadku zabiegów wykonywanych ze wskazań estetycznych bardzo istotne). Dlatego znajomość produktów, technik zabiegowych ale również ich potencjalnych działań niepożądanych jest niezbędna dla każdego kto je wykonuje.

Rzadko, ale

Powikłania po zabiegach kosmetologicznych zdarzają się bardzo rzadko, u znikomej liczby pacjentów (poniżej 2%), ale trzeba być na nie przygotowanym i wiedzieć jak reagować. Właściwie mogą pojawić się po każdym zabiegu i nawet najbardziej doświadczonym kosmetologom mogą się przydarzyć. Powikłania najczęściej wiążą się ze zbyt małym doświadczeniem osób wykonujących dany zabieg, choć nie zawsze tak musi być. Występowanie powikłań po zabiegach rośnie w naszym kraju proporcjonalnie do zainteresowania usługami kosmetycznymi. Wiele osób bez specjalnej wiedzy i doświadczenia sięga po lasery, fale rafdiowe, na których mówiąc brzydko można szybko zarobić. Odmiennym tematem jest zachowanie czystości i zasad dezynfekcji w salonach. Zwróć uwagę na takie kwestie jak pilnik, zmiana rękawiczek po każdym kliencie etc. przy zwykłym manicurze. Zanim skorzystasz z promocyjnej oferty nowego salony, upewnij się czy personel zna się na sprawie, poszukaj opinii i komentarzy i sprawdź certyfikaty.

Powikłania po produktach

Najczęściej może dojść do powikłaniach po konkretnych produktach. Coraz więcej z nas dowiaduje się o alergii. Sprawdź jakich produktów używa Twoja kosmetyczka. Zapytaj o markę i poszukaj sama informacji o produktach przez nią używanych. Najczęstsze powikłania po zastosowaniu produktów to podrażnienie skóry objawiające się uczuciem pieczenia, kłucia, świądu oraz inne odczucia dyskomfortu. Najczęściej objawy te ustępują po kilku minutach, rzadziej po kilku godzinach, a winowajcami są najczęściej składniki preparatów kosmetycznych.

Jeśli masz cerę wrażliwą, częstą reakcją uczuleniową na kosmetyki (szczególnie u osób z atopią czy alergią), którą możesz spotkać jest wyprysk kontaktowy oraz wysuszenie i złuszczanie naskórka. Najpoważniejszym możliwym powikłaniem jest wstrząs anafilaktyczny, spowodowany substancją uczulającą. Jeśli wiesz, że jesteś alergikiem, lepiej uprzedź o tym swojego kosmetologa. Powinien on wykonać najpierw próbę, zanim wysmaruje Ci twarz jakimkolwiek preparatem.

Powikłania po zabiegach modelujących ciało

Zabiegi wyszczuplające i modelujące ciało są prawdziwym hitem ostatnich lat. Ich efekty są naprawdę imponujące, ale musisz się też liczyć z ewentualnymi powikłaniami. Wśród nich są m.in.:

  • siniaki, 
  • popękane naczynia krwionośne,
  • rozciągnięcie skóry,
  • asymetria kształtów.

Makijaż permanentny

Ten zabieg ma swoich zwolennikówi przeciwników, ale mało kto mówi o powikłaniach jakie mogą nas spotkać. Jednym z głównych efektów ubocznych jest infekcja wirusem herpes simplex, czyli pojawienie się opryszczki, co może prowadzić do:

  • nierównomiernego rozkładu barwnika w rejonie dotkniętym zmianą,
  • zapalenia spojówek, a czasem i rogówki,
  • infekcji bakteryjnej, grzybicznej w przypadku zaniedbań higienicznych,
  • przerysowania konturów, często w wyniku życzeń klientki,
  • asymetrii kształtu brwi, kresek czy ust, nioczekiwany efekt kolorystyczny.

Niezwykle rzadkim, ale najgroźniejszym powikłaniem w przypadku makijażu trwałego jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C lub wirusem HIV. Podobne poważne powikłania może wywołać zwykły manicure lub pedicure, jeśli zacznie lecieć Ci krew, a narzędzia nie zostały zdezynfekowane.

Czujność i bezpośredniość

Obserwuj zachowanie swojej kosmetyczki przed każdym zabiegiem i nie bój się przypomnieć o pewnych elementach higieny. Jeśli wybierasz się na manicure, sprawdź czy pilnik został zdezynfekowany lub wymieniony po poprzedniej klientce. Zobacz w jakiej misce moczysz dłonie i sprawdź czy kosmetyczka zmieniła rękawiczki po poprzednim kliencie. Przecież chodzi o Twoje zdrowie!!! Przy stopach powinnaś być jeszcze bardziej ostrożna. Przy zabiegach laserowych uważaj na oparzenia. Najlepiej przed zabiegiem porozmawiaj o skutkach ubocznych i o wrażliwości Twojej skóry. Wypadki mogą zdarzyć się zawsze, ale ważne by być na nie przygotowanym. Czujność i ostrożność nie jest tu bez znaczenia. Wystarczy mieć dużą świadomość, żeby wiedzieć jak reagować i czego się spodziewać. 

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Chcesz mieć ładnie opaloną skórę, ale nie masz czasu leżeć na plaży i...
Kolekcja wiosna - lato 2014 jest różnorodna kolorystycznie. Absolutnym...
Często obdarowujesz innych kwiatami, a może robisz to niewłaściwie?...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.