Podziel sie!

altMówi się, że zamsz to materiał królewski. Wzbudza podziw, jest delikatny, ale majestatyczny. Niestety zamsz raz ubrudzony, nigdy już nie będzie tak piękny jak wcześniej. Co zrobić kiedy na nowych zamszowych butach pojawia się niechciana plamka?

Przede wszystkim postępować ostrożnie. Ten subtelny materiał nie współpracuje z żadnym dostępnym na rynku detergentem. Warto więc zdać się na stare domowe sposoby. A jest ich co najmniej kilka!

Na początek należy suchą szmatką, gąbką lub specjalną szczoteczką do zamszu przetrzeć zabrudzone obuwie. Pamiętać trzeba, żeby nie robić tego za mocno, bo można zetrzeć zamsz. Następnie zastosuj jeden ze sposobów.

Woda i jeszcze raz woda

Jest wiele zwolenników tezy, że materiał ten najlepiej jest czyścić wyłącznie szmatką delikatnie nasączoną wodą. Najlepiej sprawdza się do tego tzw. "zmywak" , który z jednej strony jest miękką gąbką a z drugiej strony posiada twardszą powierzchnię. Przy bardziej widocznej plamie, warto użyć tej mocniejszej strony. Przy czym trzeba uważać, by nie zmoczyć zbyt mocno buta, bo plama tylko się powiększy.

Woda z mydłem

Jeżeli zmorą naszych butów nie jest zwykłe błoto, a coś co trudniej wywabić, dobrze jest połączyć wodę z mydłem. Niektóre mydła zawierają dużo środków chemicznych, dlatego zaleca się stosowanie zwykłego szarego mydła.

Tak wyczyszczone buty zostawiamy do wyschnięcia, następnie ponownie przecieramy je delikatnie suchym tworzywem, żeby usunąć resztki plam i ładnie wygładzić zamsz.

Gumka

Można pokusić się również o przetarcie plamy białą lub przezroczystą (nie kolorowaną) gumką do mazania. Jest to jednak ryzykowny pomysł gdyż gumka może zostawić na materiale ślady tarcia.

Pamiętajmy, że czyszczenie zamszu to dość długotrwały i delikatny proces. Im szybciej weźmiemy się za wybawienie plamy, tym większa szansa, na jej usunięcie!

Aleksandra Chromik

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Jesteś kobietą aktywną i chcesz się rozwijać? Marzysz o realizowaniu...
Sezon wiosna/lato 2014 upłynie pod znakiem szmacianych butów i tenisówek....
Kolekcja obuwia Carinii wiosna-lato 2014.
Pod takim hasłem reklamowym marka obuwnicza Nessi promuje buty na sezon...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...